Mąż od lat znęcał się nad kobietą i jej dziećmi. Łamał zakazy zbliżania się, uchylał się od płacenia alimentów. Wreszcie Anna trafiła pod opiekę Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.
39-letnia mieszkanka jednej z miejscowości w regionie radomskim przez wiele lat doświadczała przemocy ze strony męża – alkoholika. Świadkami wszczynanych przez niego awantur, wyzwisk, gróźb i wielu przemocowych sytuacji była trójka małoletnich dzieci. One również doświadczyły koszmaru i nie zaznały spokoju w rodzinnym domu.
Sprawca łamał zakazy
W trakcie trwania małżeństwa prokuratura dwukrotnie wszczynała dochodzenie w sprawie o przestępstwo z art. 190 par.1 K.K. (groźby karalne) oaz art. 207 par. 1 K.K. (znęcanie się) wydała postanowienie o zastosowaniu wobec sprawcy środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 30m. Niestety, sprawca wielokrotnie złamał zakaz. Wywoływało u pokrzywdzonej uzasadnioną obawę o życie swoje i dzieci.
Dodatkowo pomimo orzeczonych na sprawie rozwodowej alimentów na rzecz, ojciec od samego początku uchylał się od obowiązku alimentacyjnego.
Piętno strachu
W tej chwili Anna jest już po rozwodzie, ale jeszcze nie doszła do siebie po wieloletniej traumie, którą fundował jej mężczyzna. Wielokrotne groźby pod jej adresem – w tym groźby karalne, wyrzucanie z domu, ciągłe życie w strachu przed mężem odcisnęły piętno na jej życiu. Zmaga się ze swoją przeszłością, jednocześnie starając się zapewnić godne życie swoim dzieciom.
Kobieta trafiła do Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Tu otrzymała kompleksowe wsparcie. Dzięki pomocy prawnej dowiedziała się, jakie ma prawa i możliwości prawne, aby pomóc sobie i swoim dzieciom. Prawnik pomógł w sformułowaniu odpowiednich pism i pozwów, które zostały złożone do odpowiednich instytucji.
Realna pomoc
Anna w Punkcie korzysta także z pomocy psychologicznej, w którą zostały włączone także jej dzieci – ta pomoc w sytuacji, w jakiej znalazła się rodzina, jest bezwzględnie niezbędne, aby mogli zacząć normalnie funkcjonować.
Obecnie kobieta mieszka z dziećmi w swoim domu rodzinnym. Z tego względu otrzymała także pomoc w postaci dopłat do bieżących rachunków. Dodatkowo zapewniono jej dofinansowanie do kursu, który podniesie jej kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu będzie mogła znaleźć lepszą pracę i zapewnić sobie i swoim dzieciom lepsze warunki bytowe.
Pomoc dla Anny i jej dzieci jest długoterminowa. Rodzina nadal korzysta ze wsparcia Punktu i będzie korzystać tak długo, jak będzie tego wymagała sytuacja.
Radom: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2022
Pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem
Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem, jej bliscy i świadkowie mogą otrzymać pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Bezpłatną i zróżnicowaną pomoc zapewnia Fundusz Sprawiedliwości. Wsparcie można uzyskać m.in. w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Instytucja ta znajduje się na ulicy Mireckiego 3/3, można się z nią skontaktować dzwoniąc pod numer telefonu 530 851 852. Ponadto z ww. ośrodkiem związanych jest sześć lokalnych punktów zlokalizowanych w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu.
W ramach Funduszu Sprawiedliwości możliwe jest m.in. uzyskanie wsparcia prawnego, psychologicznego oraz materialnego chcą otrzymać pomoc należy w pierwszej kolejności skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Można również kontaktować się telefonicznie z wybranym przez siebie ośrodkiem. Osobista wizyta w danej placówce możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, mogą nastąpić zmiany w godzinach otwarcia miejsc świadczenia pomocy.
Pełna lista ośrodków pomocy dostępna jest na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Od początku 2019 r. do pierwszej połowy 2021 r. w ośrodkach i telefonicznie udzielono pomocy ponad ponad 120 tys. osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, ich świadkom I najbliższym.
Źródło: radomskie.info, funduszsprawiedliwosci.gov.pl
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).