Spis powszechny jest obowiązkowy. Nie warto odmawiać rachmistrzowi lub czekać do końca września, bo jeśli przegapimy termin, sąd może nałożyć na nas nawet 5 tysięcy kary.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia i jest obowiązkowy dla wszystkich Polaków. Od początku możemy spisać się przez internet. Jeśli nie mamy do niego dostępu, pomogą specjalnie przygotowane punkty w instytucjach na terenach gmin lub telefonujący rachmistrzowie.
Obowiązkiem spisowym są objęte:
– osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
– mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Nie warto czekać do ostatniej chwili, bo niedopełnienie obowiązku spisowego jest zagrożone karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Tak samo zresztą potraktowana zostanie odmowa udzielona rachmistrzowi.
Wybierz metodę
Najłatwiej, najlepiej i najszybciej spisać się samemu. Można to zrobić przez internet, na na stronie https://spis.gov.pl/. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem. Można również zadzwonić na infolinię spisową: 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis.
Przewidziano również możliwość spisania się w urzędzie gminy/miasta. W każdej gminie i mieście w Polsce funkcjonuje stanowisko spisowe, a wsparciem służy przeszkolony pracownik urzędu.
Możemy też poczekać na kontakt od rachmistrza.
Zadzwonią do nas lub mogą też przyjść do domu. Pamiętajmy także, że nie możemy odmówić rachmistrzowi spisu. Zatelefonuje do nas z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
„Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:
- Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
- Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.” – informuje na swoich stronach Główny Urząd Statystyczny.
Rachmistrzowie spisowi dość często spotykają się z odmową od osób, które twierdzą, że mają na to czas do 30 września. Jest to rzeczywiście termin końcowy NSP 2021, ale kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą.
Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.
Źródło: spis.gov.pl , radom.pl