Szkoły z regionu już mogą zgłaszać się do projektu „Ogarnij Hejt!”. To niezwykle ważne, bo – jak pokazują badania – to właśnie uczniowie podstawówek najczęściej padają ofiarami hejtu w Internecie.
Trzech na czterech uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Jeden na trzech nigdy o niej nikomu nie powiedziało – dowodzą badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Projekt „Ogarnij Hejt!” Instytutu Lema i firmy Enea dociera do grupy uczniów szkół podstawowych, najbardziej narażonej na przemoc w Internecie. A ta jest bardzo powszechna.
„-Dzieci nie wiedzą, jak sobie z nią radzić w sytuacji, gdy są ofiarami, albo nie mają świadomości konsekwencji swoich działań w przypadkach, gdy są jej sprawcami. Rodzice nie mają świadomości, co ich dzieci robią w Internecie, często nie wykazują tą aktywnością żadnego zainteresowania. Nauczyciele często nie nadążają za swoimi uczniami, nie znają nowych możliwości nękania, które oferuje Internet i tym samym nie są w stanie diagnozować i rozwiązywać problemów w tym zakresie. Projekt Ogarnij Hejt to zmienia.” – informują organizatorzy.
Na czym polega projekt?
Do tej pory kampania była przeprowadzona w 21 placówkach. To warsztaty dla wszystkich uczniów klas 6-8, rodziców i nauczycieli. Młodzi ludzie dowiadują się na nich, jak reagować i co robić, gdy doświadczą cyberprzemocy. Dorośli natomiast poznają narzędzia umożliwiające im rozpoznanie problemu, dowiedzą się, jak mu zapobiegać i przeciwdziałać. Dodatkowo szkoły otrzymają od organizatorów materiały edukacyjne i dydaktyczne, by kontynuować temat w przyszłości, certyfikat oraz raport dotyczący skali cyberprzemocy w placówce, który powstanie na podstawie ankiet wypełnianych podczas zajęć.
Właśnie rozpoczyna się rekrutacja do projektu dla szkół podstawowych z całej Polski. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, wystarczy wypełnić formularz na stronie https://instytutlema.pl/ogarnijhejt/.
„– W Roku Lema to nasz absolutnie najważniejszy projekt. Edukacja cyfrowa była czymś szczególnie bliskim Stanisławowi Lemowi, czymś o co zawsze apelował. Bo komputer jest tak mądry, jak człowiek, który go obsługuje. Projekt Ogarnij Hejt prowadzimy już od przeszło roku, przeszkoliliśmy tysiące uczestników, ale dzięki współpracy z Enea te liczby podwoimy. Zapraszamy szkoły do zgłaszania się!” – mówi dr Maciej Kawecki, Prezes Zarządu Instytutu Lema.
Źródło: instytutlema.pl