Sieć Ośrodków dla osób pokrzywdzonych przestępstwem udziela wsparcia uchodźcom wojennym z Ukrainy. Aby otrzymać pomoc prawną, materialną lub psychologiczną, wystarczy wypełnić wniosek.
Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie pomocy osobom, które znajdują schronienie w Polsce, udzielają ośrodki skupione w Sieci Pomocy Pokrzywdzonym. Funkcjonowanie sieci zapewniają środki z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. W regionie radomskim funkcjonuje kilka takich miejsc. Główny, Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, znajduje się w Radomiu przy ul. Mireckiego 3/3. Ponadto z ośrodkiem tym związanych jest sześć lokalnych punktów zlokalizowanych w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu.
Комунікація для біженців війни з України та українців, які проживають в Польщі
Wsparcie w Radomskiem
Jak podkreśla Aleksandra Malinowska, koordynator Sieci Pomocy Pokrzywdzonym w regionie radomskim, obywatele Ukrainy chętnie zgłaszają się do Ośrodków po wsparcie.
– W chwili obecnej pomoc ta koncentruje się na udzieleniu wsparcia materialnego, takiej pomocy oczekują obywatele Ukrainy i taka pomoc jest niezbędna w doraźnym załagodzeniu skutków działań przestępczych, których są ofiarami – mówi Aleksandra Malinowska.
Osoby potrzebujące wypełniają wniosek, który jest dostępny w języku ukraińskim. Deklarują w nim, jaka pomoc najbardziej jest im potrzebna. W znaczniej mierze otrzymują od Ośrodków wsparcie w formie bonów żywnościowych i towarowych, które mogą przeznaczyć na zakup najpotrzebniejszych rzeczy: produktów spożywczych, środków higienicznych czy odzieży.
– Ale w każdej chwili beneficjenci mogą otrzymać również inne wsparcie z puli dostępnych form, m.in. pomoc psychologiczną i prawną, dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych, kursy zawodowe czy pomoc w leczeniu i rehabilitacji – zaznacza Malinowska.
Ośrodek udzielił do tej pory wsparcia kilkudziesięciu osobom z Ukrainy, które znalazły zakwaterowanie w Radomiu, Kozienicach czy Zwoleniu.
– W tych miejscach obserwujemy największe zainteresowanie uzyskaniem pomocy. Oczywiście nadal działamy w ramach określonych procedur i każda udzielona forma pomocy poprzedzona jest analizą stanu faktycznego, prawnego oraz indywidualną potrzebą osoby uciekającej przed wojną – dodaje nasza rozmówczyni.
Jak uzyskać pomoc?
Pierwszym krokiem może być skorzystanie z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem telefonu: +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Należy pamiętać, że do otrzymania pomocy w Ośrodkach skupionych w Sieci Pokrzywdzonych Przestępstwem, trzeba mieć dokument potwierdzający przekroczenie granicy po 24 lutego lub wniosek o nadanie numeru PESEL.
Wszelkie informacje o formach udzielanego wsparcia zainteresowani znajdą na stronie Funduszu Sprawiedliwości, która jest dostępna także w języku ukraińskim: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/ua/.
Комунікація для біженців війни з України та українців, які проживають в Польщі
(kk), radomskie.info