W miniony weekend utonęło w regionie trzech mężczyzn, natomiast w całej Polsce aż 15 osób straciło życie pod wodą. Powstają nowe czarne punkty utonięć.
Najczęstszą przyczyną tragedii w wodzie jest brawura i alkohol. W sobotę w zbiorniku na terenie byłej kopalni w Wierzbicy utonął 21-letni chłopak. W niedzielę ratownicy wydobyli z zalewu w Borkach ciało 25-latka. W Warce z Pilicy służby wyłowiły ciało 57-latka, który dzień wcześniej wszedł do wody.
Czarna mapa
Latem nad wodą niestety często dochodzi do utonięć, których przyczynami są lekkomyślność, nie przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, brawura i kąpiele po spożyciu alkoholu. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie do wody w miejscach do tego nie przeznaczonych, w godzinach nocnych, bez nadzoru ratowników.
– Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć – mówi Joanna Sokołowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. bezpieczeństwa publicznego w urzędzie marszałkowskim.
O zakazie kąpieli w potencjalnie niebezpiecznych miejscach ostrzegają znaki – czarno – żółte tablice, informujące o tzw. „czarnych punktach wodnych”. Łącznie na Mazowszu jest ich teraz 122. Nowe miejsca, w których niebawem staną takie plansze informacyjne są: w Strzegowie (powiat mławski, rzeka Wkra), w miejscowości Wychodźc w gminie Czerwińsk Nad Wisłą (powiat płoński, rzeka Wisła) oraz w Udrzynie w gminie Brańszczyk (powiat wyszkowski, rzeka Bug).
– Od lat w całym kraju mierzymy się z tragicznymi statystykami utonięć. Niemal 90 proc. wszystkich osób, które utonęły w zeszłym roku, to mężczyźni. Mamy nadzieję, że tablice będą skutecznym ostrzeżeniem dla wypoczywających nad wodą – mówi kom. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Policja apeluje, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa:
-
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
-
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
-
Nie wchodźmy rozgrzani do wody.
-
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
-
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
-
Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
-
Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich.
-
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
-
Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
W ubiegłym roku na terenie Mazowsza utonęło 35 osób (w wakacje16 osób). Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy spowodować, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Pamiętajmy też o ważnych numerach telefonów nad wodą: ogólnym 112 i WOPR – 601 100 100.
Źródła/Fot. Policja.pl, mazowiecka.policja.gov.pl, KWP/KMP Radom