Jeśli planujecie właśnie wakacyjne wycieczki w okolice, doskonałą propozycją będzie ścieżka „Śródborze”. Już tajemniczo brzmiąca nazwa, niczym wyjęta ze stron baśni z dzieciństwa, kusi do odwiedzenia. Miłośnicy lasu z pewnością nie będą żałować tej wyprawy!
Na terenie Leśnictwa Kozienice jest wiele iście magicznych zakątków. Do jednego z nich niewątpliwie należy ścieżka Śródborze. Łatwo na nią trafić autem czy rowerem, ale jeśli wybierzemy komunikację publiczną – także bez wysiłku dotrzemy do celu. Ścieżka znajduje się na terenie leśnictwa Przejazd, w pobliżu szkółki leśnej o tej samej nazwie. Przystanek autobusowy jest około 1 kilometr na północ, w miejscowości – jakże by inaczej – Przejazd. Aby tu dotrzeć, musimy wybrać trasę Pionki-Brzóza-Kozienice lub Pionki-Lewaszówka-Radom.
Historyczne okoliczności przyrody
Śródborze leży przy starym szlaku komunikacyjnym, znanym jako „Gościniec Królewski”. To tędy, przemierzając 23-krotnie Puszczę Kozienicką, przejeżdżał król Władysław Jagiełło. Wędrował wówczas z ówczesnej stolicy Polski – Krakowa, do stolicy Litwy – Wilna. Często zatrzymywał się w pobliskiej Jedlni lub Kozienicach, gdzie oddawał się swojemu hobby – myślistwu. Historycy donoszą, że Jagiełło uwielbiał samotne wyprawy po grubą zwierzynę. Niewykluczone więc, że wielokrotnie bywał również na rzeczonym Śródborzu.
Edukacyjny spacer
Ścieżką wśród malowniczych terenów leśnych przemierzymy około trzech kilometrów, a według szacunków zajmie nam to 2-3 godziny. Można się po niej poruszać zarówno pieszo, jak i rowerem. Rozpoczyna się ona przy wspomnianej szkółce leśnej „Przejazd” i składają się na nią dwie pętle tematyczne. Nie zabłądzimy, gdyż leśnicy ustawili wzdłuż trasy jedenaście tablic dotyczących faz rozwojowych drzewostanów i form ochrony przyrody. Znajdziemy na nich też ciekawostki przyrodnicze.
„Wśród tablic tematycznych znajdują się: fazy rozwojowe drzewostanu, kopce mrowisk, zwierzęta wodne, użytek ekologiczny na rzece Żała, olesy, odnowienia dębowe, pułapki feromonowe.” – informują leśnicy.
Fenomenalna przyroda
Śródborze jest fantastycznym miejscem do oglądania przyrody, obcowania z nią i jej fotografowania. Oprócz walorów dydaktycznych i iście relaksacyjnych, jakie ma tutejszy las, można wykorzystać jego zasoby. Warto po drodze skusić się zbieranie darów natury: jagód, grzybów czy poziomek. Na tym terenie można też zaobserwować rzadkie, objęte ścisłą ochroną nocne ssaki, żyjące w koronach drzew – popielice.
Atrakcje turystyczne
Na ścieżce napotkamy murowany most na strudze wodnej Żała, zwany „Diabelskim mostkiem”. Legenda głosi, że diabeł urywa pod nim wielkie skarby, a śmiałków, chcących je zdobyć, wtrąca od razu do piekła.
Po drodze mijamy rozlewiska strugi Żała, m.in. trudno dostępne dla turystów, porośnięte olchami tzw. ols lub oles. Oles przez większą część roku jest zalany wodą i pełni w lesie ważną rolę. Jest naturalnym magazynem wody, który chroni las przed suszą czy pożarem. Olsy ponadto są siedliskami różnych roślin i zwierząt, m.in. żółwia błotnego.
Warta naszej uwagi będzie też urokliwa kapliczka św. Jana Gwalberta, tuż obok szkółki leśnej, ufundowana przez leśników. Św. Gwalbert jest ich patronem i to tu, co roku 12 lipca, obchodzą oni swoje święto.
Na końcu Śródborza czeka na spacerowiczów przyjazne miejsce z wiatą i ławkami do odpoczynku. Można tu spędzić chwile w otoczeniu wyjątkowych, sędziwych dębów, zwanych przez miejscową ludność „Rosochą”. A nawet, na zwieńczenie wyprawy, gdy w lesie nie panuje susza i za zgodą leśników – rozpalić ognisko w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
Źródło: kozienice.radom.lasy.gov.pl, czaswlas.pl, internet
Foto: L.Zaczyńska / kozienice.radom.lasy.gov.pl