Diecezja Radomska zaprasza do wzięcia udziału w 13. edycji konkursu na najładniejszą i najciekawszą szopkę bożonarodzeniową. Inicjatywa wpisuje się w ogólnopolską akcję #PolskieStajenki.
Tegoroczna edycja konkursu będzie pod pewnym względem wyjątkowa. W 2023 r. mija bowiem 800 lat od pierwszego przedstawienia Bożego Narodzenia w formie szopki, którą św. Franciszek stworzył we włoskim Greccio.
– „W tej wzruszającej scenie widoczna jest ewangeliczna prostota, wychwala się ubóstwo, zaleca się pokorę. Greccio stało się jak nowe Betlejem” – powiedział św. Franciszek.
Zdjęcia szopek do tegorocznej 13. edycji konkursu, organizowanej przez Diecezję Radomską, można przesyłać do piątku, 5 stycznia 2024 r., na adres: [email protected]. Przyjmowane będą maksymalnie 3 zdjęcia danej dekoracji w dowolnym formacie. W krótkim opisie należy podać następujące informacje:
– gdzie zdjęcie zostało wykonane, czyli gdzie dekorację można zobaczyć (kościół, kaplica z podaniem miejscowości),
– kto wykonał dekorację,
– imię i nazwisko autora zdjęć.
Diecezja Radomska założyła „Galerię Bożonarodzeniową” tegorocznych dekoracji (link). Zdjęcia dostępne są również m.in. w mediach społecznościowych (www.facebook.com/diecezjaradom), gdzie można będzie oddać głos.
Głosowanie możliwe będzie przez kliknięcie różnych opcji lajków na Facebooku („super!” – 5 pkt., „wow!” – 3 pkt., „ha ha” – 2 pkt., „lubię to!” – 1 pkt). W ten sposób będzie można dokonać oceny fotografii. Co ważne nie będą liczone „serduszka”. Zwycięży dekoracja, której suma głosów oddanych na trzy przesłane zdjęcia będzie największa. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano w niedzielę 7 stycznia 2024 r.
Szopki bożonarodzeniowe to makiety lub dioramy przedstawiające wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Sceny ukazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce przedstawiona jest Święta Rodzina. Najczęściej elementami w polskich odsłonach tych bożenarodzeniowych dekoracji są postacie Trzech Mędrców, pasterzy, aniołów, a także dodatkowo motywy Gwiazdy Betlejemskiej, bydła, osła czy owcy.
Szopki to istotny element tradycji świątecznych w naszym kraju. Te najbardziej znane od lat są eksponowane w Krakowie. Także region radomski w temacie bożonarodzeniowej szopki ma się czym się pochwalić. Zwyczaj budowania tej świątecznej dekoracji upowszechnili w Radomiu najprawdopodobniej od 1468 roku ojcowie bernardyni. Z kolei w klasztorze franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu powstała szopka bożonarodzeniowa uznawana za największą w Europie.