Kampania Biała Wstążka to tak naprawdę realizowany na całym świecie projekt „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej w obszarze zapobiegania wszelkim formom przemocy wobec kobiet.
Do wzięcia udziału w kampanii zachęca Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” przypada pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy wobec Kobiet (25 listopada 2021 r.), a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia 2021 r.).
W Polsce kampania znana jest również pod nazwą „Biała Wstążka”. Symbol noszony na ubraniu to jednoczesne zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przypięcie białej wstążki oznacza, że jej właściciel nie akceptuje przemocy ani nie jest na nią obojętny.
„Kampania poprzez swoich ambasadorów na całym świecie – kobiety i mężczyzn – prowadzi działania informacyjne w społecznościach lokalnych, miejscach pracy czy placówkach oświatowych, jak również sprzyja budowaniu wielopodmiotowych działań z instytucjami, dla których bezpieczeństwo rodziny stanowi najwyższą wartość” – informuje radomska policja.
Najważniejszym celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet. Radomscy funkcjonariusze podkreślają, że o przeciwdziałaniu przemocy powinniśmy pamiętać cały rok. Jednak szczególnie od dziś do 9 grudnia – w czasie trwania kampanii. Przypnijmy więc do ubrania białą wstążkę i nie bądźmy obojętni na przemoc wobec kobiet.
Kompleksowe wsparcie dla pokrzywdzonych
Osoby pokrzywdzone każdym rodzajem przestępstwa, w tym przemocą psychiczną i fizyczną, mogą liczyć na bezpłatną i szeroko zakrojoną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Takie wsparcie dotyczy także najbliższych im osób i świadków przestępczych zdarzeń.
W Polsce funkcjonuje 336 punktów, w których można uzyskać pomoc o charakterze m.in. prawnym, psychologicznym czy materialnym. Wsparcie możliwe jest poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub za pośrednictwem e-maila: [email protected]. Możliwe jest również uzyskanie pomocy za pomocą środków komunikacji na odległość, dzięki wykorzystaniu Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto działają również Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Do placówek tych można dzwonić pod numer tel. 530 851 852 przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Godziny pracy tych miejsc, ich adresy jak również numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy. Osobista wizyta w danej placówce możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Źródła: Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu, radomskie.info