Siarczysta zima daje się również we znaki dzikiej zwierzynie.
Jak jej pomagać? Opowiada gajowy Edward Świercz:
– Dokarmiamy szczególnie wtedy, gdy glebę i akweny skuje mróz, a powierzchnię pokrywa śnieżna pierzyna. Podawany pokarm winien jak najbardziej przypominać ten, który zwierzęta spożywają na co dzień. Niedopuszczalnym jest karmienie ich kuchennymi pozostałościami – może to doprowadzić do przypadłości gastrycznych, niekiedy nawet bardzo przewlekłych. Wspomaganie w tym zakresie zwierzyny zawsze trzeba poprzedzić stosownym wywiadem, dotyczącym ich upodobań odżywczych – informuje leśnik.
Warto zwrócić uwagę na negatywne rezultaty dokarmiania. Takie jak gromadzenie się zwierząt w jednym miejscu, nierzadko skutkujące przenoszeniem się chorób, pasożytów, nadto zwracające uwagę drapieżników. Dożywianie powinno się organizować w miejscach odludnych. Z dala od leśnych duktów, aby uniknąć spotkania ze spacerowiczami, względnie wtargnięcia czworonogów na jezdnię.
– Karmniki dla ptaków zaleca się umieszczać na wysokości co najmniej dwu metrów nad ziemią. Jeżeli istnieje taka możliwość, to raczej na konstrukcjach metalowych bądź betonowych, żeby konsumentów nie odstraszały koty, kuny czy łasice. Ziarnojadom sypiemy nasiona zbóż, rzepaku czy słonecznika, jak również rozmaite kasze, proso, kukurydzę oraz płatki: owsiane, jęczmienne i jaglane. Sikorki i dzięcioły gustują w słoninie – niewędzonej i niesolonej! Drozdom oraz kosom smakują jabłka i gruszki – dodaje Świercz.
Nie ma żadnej potrzeby dokarmiania dzikiej zwierzyny w trzech pozostałych porach roku. Wiosną, latem oraz jesienią potrafi sobie bez problemu zapewnić właściwy jadłospis sama.
– Roślinożercy leśni – sarny, jelenie, kozły, łanie czy daniele czy łosie – „stołują się” w paśnikach. Preferują siano, liściarkę, czyli suszone, młode pędy liściaste, ziarna zbożowe, marchew i buraki. Natomiast dla roślinożerców polnych – zajęcy, królików, kuropatw czy bażantów – wykłada się na miedzach nasiona zbóż i rośliny kapustne. Czynią to z reguły leśnicy i myśliwi – wyjaśnia Świercz.
(TO-RT)