Inspektorzy ważyli auta: 8,3 zamiast 3,5 tony w Radomiu i 60 zamiast 40 ton na „siódemce”.
„41 ze 116 pojazdów ważyło więcej, niż zezwalają przepisy” – donosi Inspekcja Transportu Drogowego po ubiegłotygodniowej kontroli na mazowieckich drogach. Niechlubne rekordy przeładowania padły w Radomiu – 8,5 zamiast 3,5 tony oraz na krajowej „siódemce” 60 zamiast dopuszczalnych 40 ton.
Rekord w Radomiu
Jednodniowa akcja ważenia pojazdów mazowieckiej ITD, która odbywała się w czwartek, 18 marca, przyniosła zaskakujące wyniki. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na samochody dostawcze o DMC do 3,5 tony. Sprawdzali ich rzeczywistą wagę, stan techniczny i wymagane dokumenty. 41 ze 116 skontrolowanych pojazdów ważyło więcej, niż pozwalają na to przepisy o ruchu drogowym.
Rekord padł w Radomiu, na ul. Kieleckiej. Samochód przewożący śruby ważył 8,3 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 tony. Kolejnym „wygranym” był pojazd typu „stonoga” zatrzymany na krajowej trasie ekspresowej koło Radomia. Patrol ITD zatrzymał do kontroli wieloosiowy zestaw z dwoma kontenerami. Transport ważył 60, 3 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton.
„Tak duży tonaż spowodował również przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej ciągnika siodłowego na drogę o 8,2 tony. O 4,2 tony za dużo wynosił też nacisk grupy trzech osi nienapędowych naczepy. Kierowca nie okazał wymaganego w tym przypadku zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. Poza tym zestaw poruszał się bez pojazdu pilotującego. W trakcie kontroli czasu pracy, stwierdzono że kierujący zestawem używał do rejestrowania swoich aktywności, kartę należącą do innej osoby. Za stwierdzone naruszenia został ukarany mandatami na kwotę 2,5 tys. zł. Otrzymał zakaz dalszej jazdy do czasu doprowadzenia ciężarówki do stanu zgodnego z przepisami. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Polskiemu przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 30 tys. zł.” – informuje ITD.
Ponadto wystawiono 40 mandatów i tymczasowych zakazów dalszej jazdy. Kierujący mogli odjechać z miejsc kontroli pod warunkiem przeładowania nadwyżek towarów na inne pojazdy. Inspekcja zatrzymała też 10 dowodów rejestracyjnych z powodu niezgodności wpisów i usterek technicznych.
Źródło: mazowsze.witd.gov.pl