W regionie radomskim wiśnie rosną przeważnie w powiatach grójeckim oraz białobrzeskim. Zbiory na tym obszarze rozpoczynają się w połowie lipca.
– Wiśnia to pestkowiec, należący do tej samej rodziny różowatych co; brzoskwinie, śliwki oraz morele. Wyróżniamy dwa jej typy: słodkie i kwaśne. Ich ojczyzną jest Azja Mniejsza. Angielską nazwę cherry wiśnia zawdzięcza starożytnemu tureckiemu miastu Cerasus. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed ponad 300 lat p.n.e., gdy opisał ją grecki botanik Teofrastus. – opowiada botanik, dr Katarzyna Malinowska
Z wiśni powstają dżemy, konfitury, soki, galaretki, wina, nalewki. Bywają kandyzowane. Polska należy do ich czołowych producentów na świecie. Kwitnące – na biało – po koniec kwietnia drzewa wiśniowe wyglądają niezwykle efektownie.
– Wiśnie pospolite to okazałe krzewy lub niezbyt wysokie drzewa, które mogą dorastać do około 4,5 m wysokości. Mają luźną koronę, a ich pędy mogą być wyprostowane lub lekko przewieszające się. Kora wiśni ma czerwonobrązową barwę. Liście mają kształt eliptyczny i piłkowane brzegi. Są zielone, skórzaste, błyszczące i mogą dorastać do 5-12 cm długości. Kwiaty wiśni pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści – w kwietniu. Umieszczone są po kilka (1-5) na krótkopędach. Barwy białej, o średnicy około 2-3 cm. Owoce wiśni to małe, kuliste pestkowce. – dodaje Malinowska
Odmiany wiśni różnią się terminem dojrzewania (od początku lipca do połowy sierpnia – w zależności od aury wiosennej), smakiem (kwaśne, słodkie, mniej lub bardziej soczyste). Dzielimy na sokówki (o ciemnym soku) i szklanki (o soku bezbarwnym). Najpopularniejsze gatunki to:
Nefris – owocuje regularnie i obficie. Owoce ciemnoczerwone, soczyste, dojrzewają w lipcu. Idealne nadają się na przetwory.
Kelleris – plenna i dość mrozoodporna. Owoce duże, czerwone, o zwartym, soczystym, czerwonym miąższu, łagodne w smaku. Zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
Lucyna – odmiana polska, deserowa, o dużych, bardzo smacznych owocach – słodko-kwaśnych. Raczej do bezpośredniego spożycia.
Wanda – odmiana polska, owoce niewielkie, kwaskowe, przeznaczone na przetwory.
Northstar – mało wrażliwa na mróz i dość odporna na choroby. Ma ciemnoczerwone, soczyste owoce. Nadające się do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
Groniasta z Ujfeherto – odmiana deserowa, koloru ciemnoczerwonego wpadającego w czerń.
Łutówka – najpowszechniejszy gatunek. Barwy bordowej. Sokowa.
Chociaż w ponad 80 procentach składają się z wody mają liczne właściwości odżywcze, gdyż zawierają witaminy, sole mineralna oraz przeciwutleniacze
– W Polsce wiosną różnica temperatur między nocą i dniem jest tak duża, że wiśnie w dzień nabierają słodyczy od słońca, a w nocy kwasowości. Dlatego mają niepowtarzalny, kwaśno-słodki smak. Barwę zawdzięczają antocyjanom – flawonoidom. Im jest ich więcej, tym kolor bywa ciemniejszy. Spożywanie wiśni wskazane jest w terapii antynowotworowej i kardiologicznej. Pomaga też w leczeniu bezsenności. – podsumowuje Malinowska
(TO-RT)