Według wyliczeń, jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć około 200 kg, śniegu mokrego nawet 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg.
Przypominamy: obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku jest usunięcie sopli lodowych i śniegu zalegającego na dachu.
Śnieg i sople lodowe mogą stwarzać poważne zagrożenie dla przechodniów. Dlatego do obowiązków – wynikających z ustawy Prawo budowlane – właścicieli budynków bądź ich zarządców, należy regularne usuwanie nawisów śniegowych i wiszących sopli.
„Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w m. Radomiu przypomina, że do obowiązków właścicieli oraz zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.” – informuje Wojciech Gajewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Radomiu.
O dbanie o wspólne bezpieczeństwo apeluje również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze. Podkreśla, że w czasie odwilży, kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. „-To zjawisko bardzo niebezpieczne szczególnie dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających najczęściej markety i hale produkcyjne” – informują strażacy.
Wojciech Gajewski przypomina również wszystkim, że niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest karą grzywny.
Źródło: gov.pl, www.pinb.radom.pl