Alkohol, awantury i przemoc były w tym podradomskim domu codziennością. W końcu kobieta, nie widząc innego wyjścia, z piątką swoich dzieci uciekła od sprawcy przemocy.
Alina ma prawie 60 lat i jest matką pięciorga dzieci. Dwoje z nich jeszcze nie osiągnęło pełnoletności. Przez większość życia zajmowała się wychowywaniem dzieci, dbaniem o dom i męża. Wszystko układało się dobrze, dopóki mąż Aliny nie zaczął nadużywać alkoholu.
W końcu kobieta zaczęła mieć dość nieustająco pijanego męża i przemocy z jego strony. Nie widząc innego wyjścia – spakowała rzeczy i uciekła ze wspólnego domu wraz z piątką dzieci. Zamieszkała w maleńkim domku, którego właścicielką jest babci dzieci. Jednak chwile spokoju mącił fakt, że ojciec dzieci nie wywiązywał się z zasądzonego obowiązku alimentacyjnego. Przez to Alina miała problemy finansowe z samodzielnym utrzymaniem rodziny.
Wówczas Alina zwróciła się po pomoc do Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Otrzymała tam wsparcie w formie pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej. Prawnicy z ośrodka pomogli podjąć decyzję i przygotować dokumenty w sprawie o rozwód i pozbawienie ojca praw rodzicielskich wobec małoletnich dzieci. Postępowanie jest w toku. Dzięki regularnej pomocy psychologa Alina odzyskuje wiarę w siebie i wraca do normalnego życia. Ważna jest dla niej również pomoc materialna, którą na bieżąco otrzymuje w Punkcie – zarówno w formie żywości, jak i środków czystości dla niej i dzieci. Kobieta i jej dzieci pozostaną pod opieką Lokalnego Punktu Pomocy tak długo, jak to będzie niezbędne.
Wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwości
Warto pamiętać, że każdy pokrzywdzony przestępstwem i jego najbliżsi lub świadek takiego zdarzenia może uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Skuteczną pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych placówek ich adresy, a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja Radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/