Muzeum Wsi Radomskiej zaprezentowało w formie audiowizualnej materiały dotyczące Świąt Wielkanocnych. Zaprezentowano m.in. film prezentujący wystawę „Tradycyjna palma regionu radomskiego” czy też pokazujący jak przygotować świąteczne pisanki.
Wideo dotyczące palm wielkanocnych związane jest zakończeniem konkursu na ich nadsyłanie. Muzeum Wsi Radomskiej poinformowało, że w tym roku zainteresowanie konkursem było ogromne, został pobity rekord frekwencji, przesłano 310 palemek. Organizatorzy planują nagrodzić zwycięzców 10 kwietnia. Póki co zaprezentowano filmową relację z wystawy.
Zaprezentowano również wywiad z twórczynią ludową Marią Ostrowską na temat tego, co powinno się znaleźć w Wielkanocnym koszyczku.
W materiałach nie zabrkało także odowłania się do wielkanocnych pisanek. Warto podkreślić, że tradycyjne radomskie pisanki wykonywano głównie techniką batikową. Służyło do tego tak zwane żelazko, a więc zwinięta blaszka w kształcie lejka, przymocowana do patyczka. Do żelazka wkładano drobinki wosku, podgrzewano i pisano wzory na jajku, a po wystygnięciu ornamentu zanurzano je w barwniku. Następnie jajko osuszano i delikatnie podgrzewano w celu zdjęcia wosku. Dzięki temu pozostawał wzór w naturalnym kolorze skorupki.
Do wykonania tradycyjnej radomskiej pisanki potrzebne są:
– wydmuszka,
– wosk pszczeli
– ocet
– oliwa
– barwnik
– pisak ze szpilką
– kominek do inhalacji
– ręcznik papierowy.
O tym jak przygotować pisankę można dowiedzieć się z poniżeszego wideo.
Ciekawym podsumowaniem wszystkich zaprezentowanych filmów jest wywiad na temat tego jak wyglądały tradycyjne Święta Wielkanocne.
Źródło: www.muzeum-radom.pl