Kobieta sprzedała mieszkanie za niewielki procent jego wartości i podpisała umowę najmu. Nie była świadoma, że padła ofiarą oszustwa.
Pani Janina mieszka w Radomiu od dziecka. Nigdy nie przypuszczała, że może zostać bez dachu nad głową. 75-latka zgłosiła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc.
Podwójnie oszukana
Seniorce zaproponowano sprzedaż mieszkania. Zgodziła się na transakcję, ale nie przypuszczała, że cena, jaką proponuje kupujący, jest niewspółmierna do wartości lokalu. Zanim jednak zorientowała się, co się dzieje, podpisała dokumenty u notariusza. Dodatkowo podsunięto jej do podpisu umowę najmu lokalu, w którym mieszkała. Kwota zapisana w umowie okazała się niewspółmierna do możliwości finansowych kobiety.
W wyniku tamtych wydarzeń 75-latka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Eksmitowano ją z mieszkania, została bez dachu nad głową. Stała się bezdomna. Wówczas zgłosiła się do radomskiego ośrodka pomocy pokrzywdzonym.
Pomoc radomskiego ośrodka
Pracownicy punktu udzielili kobiecie niezbędnego wsparcia. Znalazła tu pomoc, którą może otrzymać każdy, kto znajdzie się w dramatycznej sytuacji życiowej, wynikającej z popełnienia wobec niego przestępstwa. W pierwszej kolejności pani Janina otrzymała wsparcie psychologiczne i materialne. Ośrodek opłacił jej tymczasowe zakwaterowanie. Będzie je miała do momentu pozytywnego zaopiniowania przez Miejski Zarząd Lokalami wniosku o wynajem lokalu z zasobów gminy. Prawnicy z ośrodka zajęli się sytuacją, w której kobieta znalazła się nie z własnej winy. Zawiadomili prokuraturę o popełnieniu przestępstwa wobec 75-latki. Złożyli również wniosek o uzyskanie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości
Jeżeli wobec Ciebie lub Twoich najbliższych popełniono przestępstwo, to w każdej chwili macie możliwość otrzymania pomocy z Funduszu Sprawiedliwości. Dotyczy to każdego rodzaju przestępstwa m.in. związanego z przemocą, zastraszaniem czy groźbami.
Każdy poszkodowany przez działanie niezgodne z prawem, a także jego najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości.
W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Informacje o godzinach funkcjonowania tych punktów, ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione/