Od 8 lutego pociągi pojadą pierwszym nowym torem między Warką a Dobieszynem. Prace wykonane na odcinku Warka – Radom ułatwią w przyszłości podróże koleją między Radomiem a Warszawą.
Na linii kolejowej Warka – Radom, na odcinku od Warki do Dobieszyna gotowe są dwa tory i sieć trakcyjna. Oznacza to powrót kolejowych połączeń z Warszawy do Dobieszyna. Udostepnienie trasy po jednym torze zaplanowano już od 8 lutego. Jazda po dobudowanym torze, na dotychczas jednotorowym odcinku, będzie wprowadzona po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.
Podróżni będą mieli do dyspozycji perony w Dobieszynie oraz Strzyżynie i Grabowie nad Pilicą. Obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zamontowano również wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Ponadto wyższa konstrukcja i antypoślizgowa nawierzchnia umożliwią wygodne wsiadanie do pociągów. Nad Pilicą na nowych mostach kolejowych są już tory.
Prace na kolei na zaawansowanym etapie
Kontynuowane są prace na torach z Dobieszyna do Radomia. Od Dobieszyna do stacji Bartodzieje układane są podkłady i szyny. Warto zaznaczyć, że między Warką a Radomiem powstało już 68 km nowych torów. Wykonawca wiesza sieć trakcyjną. Dogodne podróże kolejowe zapewnią nowe i modernizowane stacje i przystanki m.in.: Kruszyna, Wola Bierwiecka, Bartodzieje, Lesiów, Radom Stara Wola. Dodatkowo nad rzeką Radomką wybudowano już betonową przeprawę.
W samym Radomiu rozpoczęły się prace przy wiadukcie na ul. Kozienickiej. W związku z inwestycją stary wiadukt zostanie rozebrany, a następnie w jego miejscu powstanie zupełnie nowa konstrukcja. Obiekt będzie się składał z dwóch przęseł, natomiast pod wiaduktem będą nowe tory. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na III kwartał.
Przypomnijmy, że z Warki do Warszawy od sierpnia ubiegłego roku pociągi jeżdżą dwoma torami. Przebudowane są przystanki: Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice, mają one również być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast na stacji w Warce i Chynowie podróżni już korzystają z dwóch odnowionych peronów i przejścia podziemnego z pochylniami. Ponadto nad drogą wojewódzką numer 731 (ulica Lotników) w Warce widać filary i środkową konstrukcję nowego wiaduktu drogowego.
Połączenie z Warszawy do Radomia w nowej formie
Po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia pojadą z prędkością 160 km/h, a towarowe z prędkością 120 km/h. Dzięki temu skróci się czas podróży ze stolicy na południe województwa mazowieckiego. Dwa tory na całej trasie z Radomia do Warszawy zapewnią dogodniejsze podróże, a także lepszą ofertę kolejową.
Wartość przebudowy odcinków Czachówek – Warka oraz Warka – Radom to ponad 645 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Udostępnienie trasy między Warką a Radomiem przewidywane jest w połowie 2021 roku.
Źródło: www.plk-sa.pl