Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie kilkukrotnie wzrosło zainteresowanie służbą w WOT. Obecnie, na terenie jednostki wojskowej w Książenicach, ponad 80 osób odbywa szkolenie podstawowe, a 40 – wyrównawcze.
Ponad 80 kolejnych żołnierzy zasili szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rekruci stawili się 26 marca pod bramą 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu. Po wcieleniu kandydatów i egzaminie sprawdzającym ich kondycję fizyczną, pojechali do Książenic, aby tam rozpocząć intensywne, wojskowe szkolenie.
Przyszli żołnierze poznają tajniki tzw. „zielonej taktyki”, medycyny pola walki, strzelania i uczą się innych, przydatnych w służbie WOT umiejętności. Ochotnicy nabędą także wiedzę z zakresu ratownictwa, bo często zadania żołnierzy OT polegają na udzielaniu pomocy w sytuacjach kryzysowych czy wystąpienia innych zagrożeń w czasie pokoju. Przed nimi także dalsze przygotowanie indywidualne do działania na polu walki i w ramach sekcji, terenoznawstwo, elementy SERE, podstawy TCCC (taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym) oraz szkolenie strzeleckie.
– Bardzo często w rozmowach z żołnierzami słyszymy, że decyzja o wstąpieniu do 6MBOT jest odpowiedzią na obecną sytuację panującą na Ukrainie. Wielu z nich świadomie podkreśla, że chcą być obrońcami swoich lokalnych Ojczyzn – swoich rodzin i domów – mówi por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Rezerwiści odświeżają umiejętności
W niedzielę do ochotników dołączyło około 40 żołnierzy – rezerwistów. Na szkoleniu wyrównawczym przejdą sprawdzian przygotowania fizycznego, odświeżą umiejętności i wiedzę z zakresu szkolenia podstawowego, wdrożenia elementów szkolenia taktycznego właściwych dla lekkiej piechoty. Jak podkreślają przedstawiciele 6MBOT, cechą charakterystyczną systemu jest również dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby w jednostkach terytorialnych, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową.
Już w czwartek wszyscy szkolący się przystąpią do ostatniego i najważniejszego zadania, czyli pętli taktycznej. To jednocześnie wielogodzinny egzamin sprawdzający nabytą przez ostatnie dni wiedzę. Ukończenie pętli taktycznej z wynikiem pozytywnym jest jednocześnie przepustką do dalszego szkolenia w jednym z sześciu poddziałów – 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku lub samodzielnej kompanii – dowodzenia, logistycznej, saperów. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, w Książenicach.
Źródło: 6MBOT