Asia ma zaledwie 34 lata, ale na barkach dźwiga ogromny bagaż. Niedawno uwolniła się od męża – alkoholika, sprawcy przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej, który od lat znęcał się nad nią i ich wspólnymi, małymi jeszcze dziećmi.
Joanna mieszka w jednej z małych, podradomskich miejscowości. Nie pamięta, kiedy jej mąż zmienił się nie do poznania. Koszmar trwał przez lata. Mężczyzna znęcał się nad nią fizycznie, psychicznie i ekonomicznie. To człowiek, który jest uzależniony od alkoholu, a dodatkowo leczy się psychiatrycznie.
Gdy był pijany, zawsze wszczynał awantury w obecności dzieci. Rzucał wyzwiskami – zarówno po adresem Joanny, jak i ich wspólnych dzieci. Jakby tego było mało, wielokrotnie wyrzucał ich z domu. Asia nie wie, ile razy wzywała policję. Rodzina od lat ma założoną Niebieską Kartę.
Dość cierpienia
W końcu kobieta zdecydowała się podjąć kroki dla dobra swojego i dzieci. Wynajęła mieszkanie, zabrała małoletnie dzieci i wyprowadziła się od męża. Zaczęła szukać pomocy. Tak trafiła pod opiekę pobliskiego Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
– W Ośrodku uzyskała pomoc prawną dzięki której udało się uzyskać nakaz opuszczenia lokalu przez męża, przyznanie alimentów dla dzieci, sporządzenie i złożenie pozwu rozwodowego. Poszkodowana złożyła do komornika wniosek o eksmisję męża z domu, do którego chciałaby wraz z dziećmi jak najszybciej wrócić – poinformowali nas pracownicy Ośrodka.
To tu otrzymała także ogromnie ważne w jej sytuacji wsparcie – pomoc psychologa. Dzięki temu Joanna uwierzyła w siebie i swoje możliwości, a w tej chwili jest już w stanie poradzić sobie z problemami dnia codziennego.
Dodatkowo, będąc pod opieką pracowników Ośrodka, rodzina otrzymuje również pomoc materialną w postaci dopłat do czynszu wynajmowanego mieszkania, paczek żywnościowych i z chemią. Joanna wraz dziećmi pozostanie pod opieką ośrodka tak długo, jak będą tego potrzebować.
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem, a także jej najbliżsi i świadkowie takich zdarzeń, mogą uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W naszym kraju działa 349 punktów, w których otrzymamy bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną czy materialną. Wsparcie można dostać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Można kontaktować się z wybranym przez siebie ośrodkiem lub odbyć w nim wizytę po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych miejsc, ich adresy, a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/.