To święto ruchome. Przypada zawsze w środę – pomiędzy 4 lutego a 10 marca.
W kalendarzu katolickim inauguruje czterdziestodniowy post. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej, podczas której kapłan posypuje ich głowy popiołem.
– W pierwszych wiekach chrześcijaństwa poszczono jedynie przez dwie doby (Wielki Piątek i Wielka Sobota). Okres wstrzemięźliwości, trwający kilka tygodni poprzedzających święto Paschy, zadekretowano podczas Soboru Nicejskiego – rok 325. Od początku V wieku do Wielkiego Postu włączono Wielki Piątek i Sobotę. Trwał wtedy 36 dni. Kolejne cztery dodano doń pod koniec pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego (przełom VI i VII stulecia) – tłumaczy ksiądz Marek Skowroński.
Począwszy od połowy V wieku, w poniedziałek następujący po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, wypełniano obrzęd wypędzania pokutników, na których ciążyły przewinienia. Przystępowali do tajnej spowiedzi przed kapłanem, następnie prezbiterzy posypywali im głowy popiołem. Wypowiadano przy tym formułę pochodzącą z biblijnego wersetu: „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne”. Później biskup kropił wodą święconą ubrania pokutne przeznaczone dla nich. Po Litanii do Wszystkich Świętych – podczas jej odmawiania leżeli krzyżem na posadzce kościoła – opuszczali świątynię. W VII wieku rytuał przeniesiono na środę, przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu.
W Środę Popielcową duchowny posypuje głowy wiernych popiołem. Ma to miejsce podczas liturgii słowa – po homilii – i zastępuje akt pokuty. Ksiądz zachęca wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu mówiąc: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Katolików obowiązuje w ten dzień wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 65. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do jednego w ciągu dnia.
Tego roku – z racji obostrzeń covidowych – będzie odprawianych w kościołach więcej nabożeństw, aby uniknąć tłoku. Szczegóły na parafialnych stronach internetowych. Istnieje możliwość pobrania popiołu na wynos – dla wszystkich potrzebujących.
(TO-RT)
Źródło: dominikanie.pl