W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025″ w regionie radomskim w kilku lokalizacjach powstaną nowe przystanki. Wartość inwestycji w tym zakresie wyniesie ponad 38 milionów złotych.
„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uchwalono 19 maja 2021 r. Ustanawiając program rząd chce zwiększyć lokalnym społecznościom dostęp do transportu kolejowego. Na ten cel przygotowano 1 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program powinien ograniczyć wykluczenie komunikacyjne i umożliwić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
– „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości”– mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W regionie radomskim w ramach programu zaplanowano budowę zupełnie nowych przystanków w: Groszowicach, Dąbrowce Zabłotniej, Kosowie i Radomiu Południowym. Istniejące przystanki Bąkowiec i Chronów będą przeniesione w nową lokalizację, bardziej dogodną dla mieszkańców. Szacunkowa wartość tych wszystkich inwestycji wynosi 38,4 miliona złotych. Na liście rezerwowej programu znajduje się przystanek Ruda Wielka. W przypadku realizacji planowana jest jego relokacja, która kosztować będzie 3 miliony złotych. Najdroższy ze wszystkich będzie przystanek Radom Południowy o szacowanej wartości 15 milionów złotych.
W Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.
Źródło: www.gov.pl/web/infrastruktura, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.