Beata musiała sama opiekować się trójką swoich dzieci. Niestety jej mąż nie łożył na utrzymanie rodziny, a do tego znęcał się nad żoną.
Beata od dłuższego czasu nie miała wsparcia w swoim mężu Stanisławie. Mężczyzna nie płacił zasądzonych alimentów na rzecz dzieci, za co kilkukrotnie skazywany przez sąd i odbywał kary pozbawienia wolności. Stanisław, gdy wracał z wiązania, to wielokrotnie nadużywał alkoholu, wszczynał awantury domowe, podczas których znęcał się nad swoją żoną. Na domiar złego wiele razy świadkami kłótni były małoletnie dzieci. Matka ze swoimi dziećmi mieszkała w trudnych warunkach. Za miejsce zakwaterowania dla całej rodziny musiał wystarczyć maleńki, jednopokojowy dom należący do Beaty.
Matka chcąc poprawić swój los zgłosiła się po pomoc do znajdującego się w regionie radomskim Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Beata dzięki konsultacji z prawnikiem otrzymała pomoc prawną. Kobieta rozwiodła się i wystąpiła o zwiększenie kwoty alimentów. Ponadto po rozwodzie Stanisław wyprowadził się. Kobieta otrzymała również pomoc psychologiczną, z której skorzystały także jej dzieci. Spotkania z psychologiem pomagają pokrzywdzonej rodzinie w powrocie do normalnego życia. Beata otrzymała ponadto pomoc materialną – paczki żywnościowe i chemiczne dla siebie i dzieci. Wreszcie rodzina otrzymała pomoc finansową w postaci dopłat do bieżących rachunków, a także zakup opału. Beata wraz z dziećmi ciągle pozostaje pod opieką Lokalnego Punktu Pomocy.
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Każda z osób pokrzywdzonych przestępstwem lub jego świadek może uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W Polsce działa łącznie 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Wsparcie można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny do wybranego przez siebie ośrodka.
W Radomiu funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w regionie radomskim działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Do takiego ośrodka można udać się osobiście po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Godziny funkcjonowania tych placówek ich adresy, a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione.