Będzie trwał przez kwartał. Rozpocznie się 1 kwietnia 2021 roku, zakończy 30 czerwca.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zostanie przeprowadzany wirtualnie. Przy pomocy interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
By zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (na przykład z braku dostępu do komputera czy Internetu), stosowna ustawa zobowiązuje do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu następujące instytucje: urzędy statystyczne, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne. Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu zostanie opublikowana – w przededniu inauguracji NSP – na stronie internetowe GUS-u.
Kiedy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić formularza ze względów zdrowotnych, rachmistrze będą kontaktowali się z takową telefonicznie.
– Obowiązkowi spisowym podlegają: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Jak również: mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami – precyzuje Grażyna Janeczko z GUS-u.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Od momentu ich zebrania stają się tajemnicą statystyczną. Ma ona charakter absolutny, jest wieczysta i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.
Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień, analiz i badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie ich dla innych celów jest zabronione pod rygorem odpowiedzialności karnej.
– Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.” – mówi Janeczko.
Na podstawie rezultatów spisu rządy podejmują istotne decyzje gospodarcze, a wyniki spisowe wpływają też na wysokość dotacji przyznawanych przez Unię Europejską.
– Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki: powszechności (obejmować całą ludność), jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie), imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska). Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy) – dodaje Janeczko.
Pionierskich spisów ludności dokonywano już w starożytności: (Egipt, Persja, Chiny, Rzym). Pierwszy nowożytny spisy ludności przeprowadzano w Szwecji w roku 1749, a w Polsce – 40 lat później.
(TO-RT)
Źródło: spis.gov.pl