Anna uciekła od przemocowego partnera z dwoma synami. Dzięki pomocy mogła wynająć mieszkanie i zapewnić spokój sobie i swoim dzieciom.
Anna przez lata żyła z agresorem. Jej partner nadużywał alkoholu oraz innych środków odurzających, a wtedy zawsze dochodziło do stosowania przez niego przemocy. Stawał się bardzo agresywny, bezpodstawnie wszczynał awantury. Podczas nich ubliżał, szarpał, demolował mieszkanie i sprzęty domowe. Niestety, stosował też przemoc fizyczną – bił Annę po całym ciele. Co najgorsze, naruszył też nietykalność cielesną jej małoletniego, niepełnosprawnego syna.
W ich domu wielokrotnie interweniowała policja, a rodzinie założono niebieską kartę. Wobec mężczyzny wszczęto też postępowanie z art. 207 k.k. – o znęcanie się fizyczne i psychiczne.
Trudna sytuacja
Anna nie była w stanie samodzielnie wynająć mieszkania i wyprowadzić się od sprawcy przemocy, ze względu na jej trudną sytuację materialną. Jednak nie poddała się i szukała pomocy dla siebie i swoich dzieci. Tak trafiła do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
– Dzięki pomocy uzyskanej w Ośrodku matka wraz z dziećmi otrzymała pomoc prawną i materialną w opłaceniu tymczasowego zakwaterowania, otrzymali również bony na żywność i chemię. Nadal korzystają z otrzymanej pomocy – informują pracownicy Ośrodka.
Pomoc ofiarom przestępstw
Każdy, kto został pokrzywdzony przestępstwem, może zgłosić się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i ze wsparcia materialnego. Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się na ul. Mireckiego 3/3. Kontakt z placówką możliwy jest pod numerem telefonu 530 851 852.
Wsparcie mogą otrzymać także świadkowie przestępstw, osoby im najbliższe, w tym także pokrzywdzeni zbrojną agresją na Ukrainie. Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu jest jedną z wielu tego typu jednostek w całej Polsce działających dzięki funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości. W regionie radomskim wsparcie można otrzymać także poprzez Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdujące się w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. Najbliższy Punkt znajdziesz tutaj (link).
Pomoc można również otrzymać kontaktując się z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Więcej informacji na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać osoby pokrzywdzone przestępstwem w regionie radomskim można znaleźć tutaj:
Комунікація для біженців війни з України та українців, які проживають в Польщі
Źródło: radomskie.info
/Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia radomskiego Ośrodka zostały zmienione/