Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja to najbardziej znane majowe święta. Oprócz nich uczcimy też Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.
W tym roku, tak jak w ubiegłym, obchody każdego z majowych świąt są ograniczone w związku z pandemią. Warto jednak przypomnieć sobie i tym najmłodszym pokoleniom, skąd wzięły się tak uroczyście przecież obchodzone wcześniej rocznice i święta.
Święto Pracy
1 Maja to Święto Pracy. Inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Choć obchodzone w Polsce od 1890 r., zostało oficjalnie ustanowione państwowym i wolnym od pracy w 1950 r. Kojarzone jest głównie z poprzednim ustrojem, hucznymi pochodami i „szturmówkami”. W latach 80-tych oprócz oficjalnych obchodów odbywały się również demonstracje organizowane przez podziemną Solidarność.
1 maja br. przypada także 17. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dzień Flagi Państwowej
2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej, a także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Dzień Flagi Państwowej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone 20 listopada 2004 r. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Rokrocznie centra miast zostają udekorowane Flagami Państwowymi. Polacy zachęcani są przez władze do wywieszania w tym dniu flag na zewnątrz.
Dzień Flagi Państwowej nie jest dniem wolnym od pracy. Tego samego dnia wypada Dzień Polonii i Polaków za granicą.
230. Święto Konstytucji
3 Maja to rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r., czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się dotąd za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. W tym roku obchodzimy 230 rocznicę tego wydarzenia.
W tym dniu w Radomiu o godz. 12.00 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a po jej zakończeniu przewidziane jest składanie kwiatów przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Źródło: internet