Szajka oszustów została zatrzymana na gorącym uczynku. Dwóch mężczyzn i kobieta wyłudzało pieniądze od seniorów.
Do 82-letniej mieszkanki Białobrzegów zadzwonił telefon. Głos w słuchawce poinformował, że bliska jej osoba spowodowała wypadek i aby uniknąć konsekwencji prawnych potrzebna jest duża suma pieniędzy. Starsza kobieta w emocjach postanowiła pomóc. Gdy po jakmś czasie pod mieszkanie seniorki przyjechało dwóch mężczyzn, kobieta przekazała im 20 tysięcy złotych. Oszuści odjechali w stronę Radomia.
Nie wiedzieli jednak, że są pod lupą mazowieckich kryminalnych. Po chwili policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KMP Radom zatrzymali przestępców na trasie S7. Mężczyzn w wieku 21 i 42 lata przewieziono do komendy.
Pracując dalej nad sprawą, policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP z/s w Radomiu zatrzymali także 44-letnią kobietę. To ona była organizatorką całego oszustwa i wyłudzania dużych kwot. W toku postępowania zabezpieczono auto, którym podróżowali mężczyźni. Znaleziono także komputery, telefony, karty sim i pieniądze, a te następnie zostały zajęte przez policję na poczet przyszłych kar.
Dzięki akcji udało się odzyskać całą kwotę 20 tysięcy złotych, którą 82-letnia seniorka z Białobrzegów przekazała oszustom. Wszystkie trzy osoby zatrzymane w sprawie, decyzją sądu na wniosek Prokuratury Rejonowej w Grójcu, trafiły na trzy miesiące do aresztu.
To niewątpliwie sukces mazowieckich śledczych, ale policja nadal uczula na wszelkie podobne sytuacje. Podobnych grup, wyłudzających pieniądze od seniorów, może działać znacznie więcej.
Dlatego, jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
1. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
2. Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych
3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
4. Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.
5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
6. Policjanci nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie działaniach!
7. O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy najbliższą rodzinę oraz POLICJĘ – nr alarmowy 112
Pamiętajmy, że Policja oraz urzędnicy nigdy nie żądają od was pieniędzy oraz kosztowności przez telefon!
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl