Jadwiga ma 90 lat. Wzięła do siebie dorosłą córkę, gdy tę eksmitowano z mieszkania. Od tego momentu minęło już 8 lat. Tyle też trwa koszmar seniorki.
Pani Jadwiga wiodła spokojne, normalne życie przez ponad 80 lat. Wyszła za mąż, urodziła i wychowała dzieci, była zdrowa, spokojna i zadowolona. Nie miała problemów innych, niż te dnia codziennego.
Koszmar 90-latki rozpoczął się osiem lat temu, gdy jej dorosłą córkę, Annę, eksmitowano z mieszkania. Jadwiga zaprosiła ją do siebie i pozwoliła mieszkać nie chcąc, żeby stała się bezdomna. Jak się okazało – to był błąd. Córka nie dość, że cierpi na zbieractwo, to przez te wszystkie lata znęca się nad matką.
Mania zbierania
Anna cierpi na zbieractwo maniakalne. Nie pamięta, kiedy to się zaczęło. Znosi do domu przeróżne przedmioty, którymi zastawia dosłownie każdy kąt. Tym sposobem w domu nie ma miejsca, aby normalnie spać, jeść, odpocząć. Z poprzedniego mieszkania została wyrzucona – właśnie ze względu na chorobę. Niestety, gdy zaczęła mieszkać u matki, gromadzone przez nią śmieci – jak w poprzednim jej mieszkaniu – spowodowały brak miejsca, bród, smród. Do tego Anna obsesyjnie broni przyniesionych do domu rzeczy, niczego nie pozwala wyrzucać, grozi i zachowuje się bardzo nerwowo. To spowodowało, że normalne życie i korzystanie z mieszkania dla obydwu kobiet, a szczególnie dla starszej matki, stało się po prostu niemożliwe.
Starsza kobieta jest od lat ofiarą znęcania się psychicznego od strony córki, która nie dopuszcza do siebie myśli o pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy, ani też o podjęciu leczenia. Całą sytuacją zaczęli interesować i niepokoić się sąsiedzi, którzy zawiadamiali wielokrotnie różne instytucje. W sprawę zaangażowała się spółdzielnia, Straż Miejska, Policja, MOPS, administratorzy budynku. Jadwidze założono Niebieską Kartę. Pomimo tych wszystkich interwencji, córka nadal postępuje jak dotychczas i znęca się nad wykończoną psychicznie i fizycznie – ze względu na wiek – matką. Dodatkowo nie pracująca Anna nie ponosi żadnych kosztów z tytułu utrzymania lokalu, w którym mieszka, a więc wszelkie obciążenia finansowe musi regulować Jadwiga ze swojej skromnej emerytury.
Krzyk o pomoc
Kilka miesięcy temu Jadwiga zdecydowała się przenieść do domku letniskowego, jednakże ze względu na zbliżającą się zimę nie może zostać tam dłużej. Zdesperowana seniorka zwróciła się po pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
– W Ośrodku kobieta uzyskała pomoc prawną m.in. w sporządzeniu pozwu o eksmisję, jak również pomoc materialną w postaci paczek z żywnością i z chemią oraz dopłat do zobowiązań czynszowych – relacjonuje pracownik Ośrodka.
Cała sprawa jest w toku. Jadwiga będzie korzystać z wielowarstwowej pomocy radomskiego Ośrodka do czasu, aż jej sytuacja ustabilizuje się, a córka zostanie eksmitowana z jej mieszkania.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości
Osoby, które doświadczyły przemocy, a także ich najbliżsi i świadkowie przestępstw mogą otrzymać bezpłatną i kompleksową pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. W Polsce działa 336 punktów, w których można dostać wsparcie m.in. prawne, psychologiczne, medyczne czy materialne. Od początku 2019 r. w takich ośrodkach udzielono pomocy ponad 65 tys. osób. Wsparcie jest dostosowane do charakteru danego przestępstwa, tak aby była jak najbardziej adekwatna.
Pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto działają również Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Do placówek tych można dzwonić pod numer tel. 530 851 852 przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Można kontaktować się z wybranym przez siebie ośrodkiem lub odbyć w nim wizytę po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny i dni funkcjonowania tych miejsc, a także inne dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu zostały zmienione/.