W niedzielę zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. W dwudniowej imprezie uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show to wydarzenie, na które z niecierpliwością oczekiwało nie tylko wielu mieszkańców regionu radomskiego, ale także miłośnicy lotnictwa z całej Polski. Nie zabrakło również zagranicznych gości. Organizatorzy zaplanowali masę atrakcji dla uczestników z udziałem blisko 150 maszyn z osiemnastu krajów (więcej TUTAJ).
Air Show to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. W Radomiu organizowana jest od 2000 r., a od 2003 r. co dwa lata. Ostatnia edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2018 r. Przerwa spowodowana była rozbudową lotniska Warszawa-Radom oraz pandemią COVID-19. Tegoroczna edycja pokazów rozpoczęła się w sobotę, 26 sierpnia. Widzowie mogli na płytę lotniska wchodzić już od godz. 9:00, podobnie było w niedzielę.
Nie tylko pokazy lotnicze
Pierwszy dzień odbywającej się na terenie Lotniska Warszawa-Radom imprezy rozpoczął blok pokazów samolotów historycznych. Później nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia z pokazem musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz desant flagowy z udziałem samolotów M-28. W sobotę widzowie mogli podziwiać wiele interesujących pokazów. Na niebie tego dnia zaprezentowały się m.in. myśliwce F-16, a także samoloty M-28, TS-11 Iskra czy śmigłowce AW-149A. Nie zabrakło również polskich grup akrobacyjnych Żelazny, Orlik i Cellfast Flying Team. Swoje nieprzeciętne umiejętności ukazała grupa ze Szwajcarii – Patrouille Suisse. Pięć maszyn z tej formacji wykonało wiele widowiskowych figur lotniczych. Zwieńczeniem pierwszego dnia, a zarazem nowością w odniesieniu do poprzednich edycji Air Show, był pokaz nocny, pełen efektów pirotechnicznych. Pierwszy dzień lotniczych popisów zakończył się ok. godz. 21.
Niedzielne wydarzenie rozpoczęło się dosyć nietypowo, bo od wyścigu pojazdów Audi RS6, Ferrari SF90 Stradale oraz BMW Sauber F1.06 X2. Później rywalizowały bolid Sauer Mercedes F1, którym kierował Ben Collins – znany jako STIG, z samolotem Edge 540T Red Bulla. Za sterami tej drugiej maszyny siedział Łukasz Czepiela, który zasłynął tym, że jako pierwszy na świecie pilot wylądował na szczycie drapacza chmur Burdż al-Arab.
W trakcie tych pokazów widzowie mogli podziwiać m.in paradę powietrzną w wykonaniu 17 formacji, pokazowy desant i musztrę oraz pokazy maszyn latających, w tym myśliwców Eurofighter Typhoon, JAS-39 Grippen, F-16, F/A 18, a także śmigłowców – AW-109, W-3 Sokół czy AW-149. Ponadto zaprezentowano najnowszy polski nabytek – koreański FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. Po raz kolejny próbkę swoich możliwości przedstawił widzom Patrouille Suisse, Żelazny, Orlik i Cellfast Flying Team. Drugi i zarazem ostatni dzień pokazów zakończył się ok. godziny 18:45, po występie grupy Demo Team.
Urozmaicone wystawy
Podczas Air Show widzowie mogli zapoznać się także z wystawami statycznymi, na których znalazły się statki powietrzne oraz sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także sojuszniczego NATO. Uczestnicy Air Show mogli zobaczyć m.in. powietrzną cysternę KC-135 z USA, nowoczesny dron Bayraktar TB2, MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, FA-50, AS 365N3 Dauphin z Litwy, C-27 Spartan, OH-58 Kiowa Warrior, UH-60 Black Hawk z Chorwacji. Widzowie mogli także wejść do makiety samolotu F-35 – najnowocześniejszego myśliwca na świecie.
Ponadto zaprezentowano sprzęt Wojsk Lądowych, Radiotechnicznych i obrony przeciwlotniczej. Wśród nich warto wymienić m.in. czołgi K2 Czarna Pantera, M1A1 ABRAMS, Leopard, precyzyjną haubicę K9 Thunder, wyrzutnię rakiet HIMARS, zestaw obrony powietrznej PATRIOT, wóz piechoty BWP Borsuk, pojazd minowania BAOBAB-K czy też przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski PILICA. Na wystawie znalazły się także zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych.
Obsługa Air Show
Obsługę imprezy zapewniało kilkaset osób – pracowników urzędu, miejskich jednostek, straży miejskiej i pogotowia ratunkowego Do tego przedsięwzięcie zabezpieczali także strażacy, żandarmeria wojskowa, żołnierze WOT, funkcjonariusze SOP i żołnierze rodzajów wojsk
Do Air Show od wielu miesięcy przygotowywali się policjanci. Mundurowi działali niemal w całym mieście – już na rogatkach Radomia dbali o płynność ruchu oraz pomagali dotrzeć przyjezdnym do wyznaczonych miejsc parkingowych oraz na pokazy. Funkcjonariusze pełnili również służbę przy punktach kontrolnych i blokadowych, tak aby osoby zmierzające na lotnisko poruszały się wyznaczonymi trasami. Na lotnisku służbę pełnili m.in. policjanci operacyjni, którzy byli dyskretnie wmieszani w tłum i czuwali nad bezpieczeństwem widzów. Na samym lotnisku znajdował się Policyjny Punkt Informacyjny, gdzie zgłaszano m.in. zaginięcia dzieci (najmłodsze miało 3 lata) oraz osób starszych, nie tylko Polaków, ale również obcokrajowców. W trakcie dwóch dni do tego punktu zgłosiło się blisko 50 osób i przekazano kilkadziesiąt przedmiotów, takich jak dokumenty, aparaty fotograficzne, biżuterię, kluczyki od samochodów, pieniądze, których właścicieli w większości odnaleziono w trakcie trwania imprezy.
Widowiskowe pokazy spotkały się z bardzo pozytywnymi opiniami widzów. Z pewnością fani lotnictwa nie byli zawiedzeni. Do kilku kwestii zgłaszano natomiast uwagi. Uczestnicy wydarzenia, szczególnie pierwszego dnia imprezy, jako główną niedogodność wskazywali brak dostępności do wody. W sobotę na miejsce można było wnieść pół litrową butelkę wody. Następnego dnia zniesiono ten limit, a ponadto Wodociągi Miejskie dystrybuowały wodę w woreczkach wśród widzów. Problemem wskazywanym przez uczestników były także długie kolejki oraz kłopoty z łącznością.
Impreza wzbudziła niezwykle duże zainteresowanie. I chociaż organizatorzy podają, iż przez dwa dni zebrało się ponad 150 tysięcy uczestników, to z pewnością wiele tysięcy osób śledziło także wydarzenie w innych miejscach poza lotniskiem, a także online.
Zapewne wielu miłośników pokazów lotniczych nie może się już doczekać kolejnej edycji wydarzenia. O tym, gdzie odbędzie się Air Show 2025, dowiemy się na początku października bieżącego roku.