Ponad czterysta wniosków zgłoszono do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Radomia. Ocena projektów potrwa do końca czerwca.
Przypomnijmy, że wnioski można było składać od połowy do końca kwietnia. Finalnie złożono 410 projektów.
– Wnioskodawcy skupiali się m.in. na tematach kulturalnych proponując organizację np. koncertów, festiwali muzycznych, festynów. Jest kilka projektów dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Projekty dotyczące miejskiej zieleni dotyczą zarówno małych obszarów, jak i działań ogólnomiejskich. Są propozycje zmiany typu nasadzeń, badań dendrologicznych i dosadzenia młodych drzew – informuje nas Urząd Miejski w Radomiu.
Powrót w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim Radomia do podziału na kategorie kwotowe sprawił, że znów pojawiło się więcej mniejszych projektów, o szacunkowym koszcie do 100 tys. zł.
– Dużo projektów dotyczy warsztatów plastycznych czy ekologicznych, skierowanych do różnych osób w różnym wieku – dodaje Urząd Miejski w Radomiu.
Aktualnie trwa ocena zgłoszonych wniosków pod kątem spełnienia wymogów formalnych. Sprawdzanie dotyczy m.in. kompletności wypełnienia formularza projektu, w tym listy poparcia czy lokalizacji. Wnioski muszą spełniać także założenia ogólnodostępności. Ponadto istotne jest sprawdzenie, czy deklarowany koszt realizacji projektu nie przekracza kwoty wynoszącej blisko 1,86 mln złotych, a więc ponad 25 procent środków na Budżet Obywatelski 2004.
W dalszym etapie wnioski będą weryfikowane pod kątem innych kryteriów. Zostanie również dokonana analiza wykonalności technicznej projektów oraz możliwość realizacji zadania w ciągu jednego roku budżetowego. Ponadto sprawdzane będzie, czy szacunkowy roczny koszt utrzymania zrealizowanego przedsięwzięcia nie przekracza 15 procent kwoty przeznaczonej na jego realizację. Weryfikowana będzie również ocena zgodności poszczególnych projektów z prawem oraz lokalizacja nieruchomości. W tym drugim przypadku obiekty muszą być własnością miasta lub takich, do których Radom posiada prawo do dysponowania
Ocena projektów potrwa do 30 czerwca. Lista projektów ocenionych zarówno pozytywnie jak i negatywnie będzie opublikowana 7 lipca. Głosowanie odbędzie się do od 7 do 27 sierpnia. Wyniki poznamy do 15 września. Na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczona kwota 7 mln 458 tys. zł.
W 2022 r. do Budżetu Obywatelskiego 2023 zgłoszono 267 projektów. We wnioskach na ten rok nie było podziału na kategorie kwotowe i mniej było projektów małych, lokalnych. Dominowały projekty duże dotyczące np. rozbudowy infrastruktury sportowej oraz tworzenia miejsc wypoczynku i rekreacji.