Osoby pokrzywdzone przestępstwem, wraz ze swoimi najbliższymi, mogą korzystać z kompleksowej i bezpłatnej pomocy w całej Polsce. W okresie przedświątecznym każdy z nas może ich wspomóc. To właśnie dla nich trwa akcja ogłoszona przez Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem cały czas się rozrasta. W całej Polsce działa już 370 takich miejsc. Przykładów udzielenia bezpłatnego wsparcia ofiarom przestępstw w całej Polsce można znaleźć wiele. O tym, jak ważna jest dla nich kompleksowa pomoc, najlepiej świadczy historia pani Moniki i jej rodziny.
Realna pomoc Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu
Pani Monika K. oraz jej dzieci są ofiarą znęcania psychicznego i fizycznego ze strony jej ojca, a dziadka dzieci. Niestety, kilka lat temu, zmarł mąż pani Moniki. Została ona sama z 6 małoletnich dzieci. Kobieta ma na utrzymaniu aktualnie: 17-letnią Angelikę, 16-letnią Joannę, 14-letniego Michała, 12-letnią Basię, 10-letnię Aleksandrę i 8-letniego Damiana. Obecnie jej stan psychofizyczny i orzeczona niepełnosprawność uniemożliwia podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia.
W Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu rodzina K. pojawiła się 1.5 roku temu. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalnemu wsparciu udzielonemu przez prawnika i psychologa, odzyskali siły do walki o swoje prawa przed sądem. Pomoc materialna, która została przekazana im ze środków Funduszu Sprawiedliwości, umożliwiła normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Te działania pozwoliły też na skupienie się nad uzyskaniem jak najkorzystniejszych rozstrzygnięć prawnych wobec sprawców przemocy.
Dzięki takiemu wsparciu rodzina odzyskała równowagę psychiczną. Jednak do dziś ograniczenia psychofizyczne nie pozwalają pani Monice na zdobycie innych środków do życia, niż te z systemu opieki społecznej. Jej niepełnosprawność uniemożliwia podjęcie „zwykłej” pracy. Dodatkowo 10-letnia Ola, córka pani K., ma zdiagnozowany autyzm i wymaga całodobowej opieki.
W sprawie karnej prawnicy Ośrodka doprowadzili do orzeczenia w sądzie I instancji skazania sprawcy i orzeczenia zakazu kontaktów z matką i jej dziećmi. Podsumowując, rodzina była w bardzo ciężkiej sytuacji. Wsparcie Ośrodka pomogło wyprowadzić ich z najcięższego kryzysu bezpośrednio po tym, gdy pani Monika i jej dzieci stały się ofiarami przestępstwa.
Każdy z nas może udzielić dodatkowej pomocy rzeczowej rodzinom na święta
Niestety pomoc Ośrodka nie przewiduje celowego wsparcia np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Rodzina w dalszym ciągu potrzebuje stosownej pomocy. Sytuacja zdrowotna pani Moniki i małej Oli pozbawia rodzinę możliwości uzyskania dochodu innego, niż wypłacane środki z instytucji wsparcia społecznego.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu ogłosił świąteczną zbiórkę dla osób takich, jak pani Monika i jej rodzina. Każda osoba, która chce wesprzeć działalność Ośrodka i jego beneficjentów na Święta, może dostarczyć do Punktu przy ul. Mireckiego 3, żywność, środki chemiczne, środki higieny osobistej, odzież, obuwie i zabawki. Wszystkie przedmioty, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostaną rozdysponowane pomiędzy beneficjentów Ośrodka, włączając w to panią Monikę i jej dzieci. Rzeczy będą zbierane do 22.12.2020 r. w poniedziałki w godzinach od 12.00 do 20.00 i od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.
Szukasz pomocy? Uzyskaj wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Każda osoba będącą ofiarą przemocy i przestępstwa, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 370 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Źródło: funduszsprawiedliwosci.gov.pl ,