Nad Elżbietą przez lata psychicznie, fizycznie i ekonomicznie znęcał się mąż. Sytuacja nie zmieniła się mimo interwencji policji, założenia Niebieskiej Karty. Nie pomógł nawet wyrok skazujący mężczyznę. W końcu udręczona kobieta zgłosiła się po pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu.
Nadużywający alkoholu mąż Elżbiety bezpodstawnie wszczynał awantury domowe, w trakcie których wyzywał żonę wulgarnymi słowami, wyganiał z domu i groził jej pozbawieniem życia. Znęcanie psychiczne, fizyczne i ekonomiczne trwało przez lata. Gehenny 55-letniej kobiety nie zmienił nawet wydany 5 lat wcześniej wyrok na męża, nakazujący mu opuszczenie lokalu zajmowanego z pokrzywdzoną i zakazujący zbliżania się do niej. Mimo tego mężczyzna nadal mieszkał z żoną i dalej stosował przemoc.
W rodzinie wielokrotnie interweniowała policja, ponadto założono Niebieską Kartę. Mężczyzna stwarzał realne zagrożenie popełnienia przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, również grożąc popełnieniem takich czynów. Biorąc pod uwagę te okoliczności, a także fakt, że mąż Elżbiety nie stosował się do obowiązków wynikających z postanowienia o oddaniu pod dozór policji, zastosowano wobec niego tymczasowy areszt. W dalszym ciągu dochodzenie przeciwko podejrzanemu jest prowadzone.
Elżbieta zwróciła się o pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. W tym miejscu udzielono jej pomoc prawnej, psychologicznej jak również materialnej. Wsparcie, z którego w dalszym ciągu korzysta, pozwala jej poradzić sobie w tak ciężkiej sytuacji.
Wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwości
Warto pamiętać, że każdy pokrzywdzony przestępstwem i jego najbliżsi lub świadek takiego zdarzenia może uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną.
Skuteczną pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą.
Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych placówek ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione/