Powoli nadchodzi wiosna, a wraz z nią święta wielkanocne. Z tej okazji radomski skansen zaprasza do udziału w pisankowych warsztatach i konkursie na najpiękniejszą pisankę.
Święta Wielkiej Nocy będziemy obchodzić już za miesiąc w – miejmy nadzieję – przyjemnej, wiosennej aurze. Kojarzą one nam się przede wszystkim z pisankami i „święconką” – koszykiem pokarmów, który zanosimy do kościoła w celu poświęcenia. Już dziś warto przygotować się do tych dni i zgodnie z tradycją wielobarwnie i różnymi technikami zacząć przygotowywać pisanki. Mogą być np. malowane farbkami, barwione w wywarze z łupin cebuli, a następnie wydrapywane, maczane w woskach czy dekorowane metodą decoupage. Każdy region ma swoje sposoby na zdobienie jajek, a kilka z nich będzie można poznać i nauczyć się już niebawem na specjalnie przygotowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej warsztatach.
Zajęcia są przeznaczone dla starszych dzieci (powyżej 8 lat), młodzieży i dorosłych. Odbędą się już 18 i 19 marca, czyli w następny weekend. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielą się twórczynie ludowe: Wanda Gotkiewicz i Maria Ostrowska. W związku z tym, że w regionie radomskim najczęściej spotykaną metodą zdobienia wydmuszek była metoda batikowa, to właśnie jej będziemy uczyć się podczas warsztatów.
„Jajka w radomskim najczęściej zdobiono techniką batikową, czyli woskiem. Sposób malowania woskiem określa się jako „pisanie”, stąd nazwa zdobionych w ten sposób jajek – „Pisanki”.” – informują na swojej stronie organizatorzy wydarzenia.
Liczba miejsc jest ograniczona – można się już zapisywać telefonicznie dzwoniąc na numer: 48 332 92 81 – wew. 39. Koszt udziału to 20 zł. Nie trzeba przynosić ze sobą żadnych materiałów, bo wszystkie zapewnią organizatorzy.
Pisankowy konkurs
Pozostając w wielkanocnym klimacie, jednocześnie Muzeum Wsi Radomskiej serdecznie zaprasza wszystkich chętnych uczniów podstawówek do udziału w konkursie. Nosi on nazwę „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”. Prace można wykonywać techniką tradycyjną lub współczesną – w dowolnej technice i w dowolnym materiale (oczywiście za wyjątkiem jaj surowych czy gotowanych).
Celem konkursu jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji, poszerzanie wiedzy o technikach zdobienia pisanek i zdobywania umiejętności w tym zakresie. Prace, wraz z formularzem zgłoszenia, który znajdziemy tutaj (link) należy składać w siedzibie organizatora do 23 marca. Każdy uczestnik może zgłosić dwie własnoręcznie wykonane pisanki. Na zwycięzców czekają nagrody i ekspozycja na specjalnie przygotowanej z tej okazji pokonkursowej wystawie, która odbędzie się w zabytkowej Kaplicy z Rdzuchowa na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.
Szczegóły wszystkich wydarzeń, w tym regulamin wspomnianego konkursu, znajdują się na stronie Muzeum Wsi Radomskiej (link).