Jakub Nowak – autor powieści „To przez ten wiatr” zdobył Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za najlepszy debiut literacki.
W czerwcu poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spośród 100 nadesłanych książek wydanych w 2022 r., kapituła wybrała pięć dzieł następujących autorów: Wiktoria Bieżuńska – „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”, Olga Górska – „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszula Honek – „Białe noce”, Sabina Jakubowska – „Akuszerki”, Jakub Nowak – „To przez ten wiatr”. Warto wspomnieć, że jedna z wyróżnionych osób – Olga Górska, pochodzi z Radomia.
Tegoroczny poziom konkursu był bardzo wysoki.
– „To była nie wiem, czy nie najlepsza edycja, spośród wszystkich ośmiu. Kapituła miała, to się zawsze tak mówi, niezwykle trudne zadanie, ale tym razem to zadanie było naprawdę niezwykle trudne. Na dobrą sprawę, gdybym przeczytał inną piątkę, gdyby decyzja kapituły taka, że to inna piątka dostaje nominacje, byłoby to równie uzasadnione. Zresztą, to co w dyskusji kapituły się pojawiało, że to nagrody są przeznaczone nie tylko debiutantów, do nich nominowanych zostało bardzo wiele debiutów. Także rok 2022 był niezwykle bogaty, jeśli chodzi o debiuty prozatorskie” – podkreśla Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i sekretarz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
– „To był bardzo dobry rok dla debiutów prozatorskich. Spośród ponad 100 zgłoszonych książek udało nam się wybrać 5, jak sądzimy najlepszych, ale zostaliśmy z wielkim żalem 5-10 za burtą” – dodaje Zbigniew Kruszyński, pisarz, członek kapituły Nagrody.
Laureata VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza poznaliśmy podczas gali kończącej festiwal „Opętani Literaturą”. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 16 września, w Zespole Szkół Muzycznych. Zwycięzcą konkursu został Jakub Nowak za powieść „To przez ten wiatr”. Utwór przedstawia historię znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. Laureat otrzymał 40 tys. zł, a także lornetkę, nawiązującą do ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza. Nagrodzono także Wiktorię Bieżuńską za dzieło zatytułowane „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”. Wyróżniono ją rezydencją literacką w Vence – mieście, w którym ostatnie lata życia wraz żoną spędził Witold Gombrowicz i gdzie znajduje się poświęcone mu muzeum. W tym francuskim mieście pisarka będzie przebywać przez miesiąc. Nagrody w wysokości 5 tys. zł otrzymała pozostała trójka nominowanych.
– „To kultura, literatura potrafi przetrwać każde warunki, każdą demagogię i każe zamieszanie, każdą nawet katastrofę. Myślę, że wszyscy ci, którzy się znajdują w tej sali właśnie w to wierzą i dlatego spotykamy się już po raz ósmy, a ja zapewniam państwa, że nie po raz ostatni. Liczę, że dzisiaj piękne słowa jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim na to, że po ogłoszeniu werdyktu, weźmiemy się za czytanie” – powiedział w trakcie uroczystej gali, wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza uznawana jest za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Hasło tegorocznego festiwalu to „Początki”. Jesienią 1933 r., a więc równo 90 lat temu, Witold Gombrowicz opublikował swoją pierwszą książkę: „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Organizatorami Nagrody i festiwalu „Opętani literaturą” – towarzyszącemu temu wydarzeniu, są prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. Galę zakończył koncert Błażeja Króla.