Galę finałową V edycji Nagrody Prezydenta RP “Dla Dobra Wspólnego” za rok 2020 zorganizowano w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godz. 13, we wtorek 16 lutego. Nagrody wręczano w czterech kategoriach: Instytucja – organizacja, Dzieło, przedsięwzięcie – projekt, Człowiek – lider oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego. Prezydent Andrzej Duda wręczył Nagrody „Dla Dobra Wspólnego” po raz piąty. „To wyróżnienia dla tych, którzy mają serce, poświęcają się dla innych, myślą o drugim człowieku” – zaznaczył prezydent.
Wystąpienie Prezydenta i Pierwszej Damy
Tegoroczną galę zorganizowano w Radomiu, ponieważ aż trzy podmioty działające w tym mieście znalazły się w gronie nominowanych do prezydenckiej nagrody. Do miejsca odbywania uroczystości odniósł się trakcie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda. Wspomniał w tym kontekście, że „gala finałowa zawsze odbywała się w Warszawie – dziś odbywa się w Radomiu. Właśnie z tego względu, że Radom na tym tle – a ściślej mówiąc: ci, którzy tu mieszkają, radomianie; ci, których jest to centrum życia; którzy realizują tu swe codzienne sprawy; społeczność Radomia – ma swoją szczególną zasługę właśnie niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, dojrzenia drugiego człowieka w okresie pandemii koronawirusa”. Prezydent w swoim wystąpieniu kilka razy nawiązał do faktu, że wręczenie nagrody odbywa się w czasach pandemii koronawirusa, co nie tylko wpłynęło na przebieg samej uroczystości, ale też utrudnia niesienie pomocy innym osobom.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała wszystkim organizacjom działającym na rzecz osób potrzebujących – zarówno ogólnopolskim oraz przede wszystkim tym mniejszym, wspierającym swoje lokalne społeczności. Podkreśliła, że niosące pomoc bardzo skromne i anonimowe osoby są dla niej „prawdziwymi bohaterami”. – „Szanowni Państwo, naprawdę warto pomagać”- zakończyła swoje wystąpienie Pierwsza Dama.
Laureaci nagrody
Nagrodę w kategorii „Człowiek-lider” otrzymał Jakub Wachnicki – ratownik medyczny, strażak ochotnik oraz żołnierz Sił Zbrojnych RP z Jedlni-Letniska. Uhonorowano go za promowanie obywatelskiej postawy, ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy oraz zdrowego stylu życia. Związany z akcją „Świadomość = Życie” polegającej na przeprowadzeniu bezpłatnych zajęć z pierwszej pomocy dla uczniów szkół. Ponadto laureat działał na rzecz pozyskania defibrylatora zewnętrznego dla miejscowości Jedlnia-Letnisko. Dyplomy w kategorii „Człowiek-lider” otrzymali Lidia Jazgarz z Krakowa i Dariusz Miliński w Pławnej Dolnej.
W kategorii Instytucja – organizacja nagrodę przyznano Fundacji Humanites z Warszawy. Misją Instytutu Humanistes jest „świadomy, szczęśliwy, otwarty poznawczo, proaktywny i wrażliwy społecznie człowiek”. Organizacja prowadzi wiele akcji, m.in. “2 godziny dla rodziny”, skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny. Dyplomy dla nominowanych w tej kategorii odebrała Fundacja “Wspólnota Nadziei” z Bolechowic oraz Stowarzyszenie “Ku Dobrej Nadziei” z Białegostoku.
Akcja “Widzialna Ręka” z Radomia otrzymała nagrodę w kategorii Dzieło – przedsięwzięcie, projekt. Inicjatywa związana jest z niesieniem pomocy społeczności Radomia w walce z pandemią koronawirusa. Warto podkreślić, że nieformalna grupa pomocy na Facebooku liczy 25 tys., osób. „Widzialna Ręka” wspiera osoby starsze, schorowane i przebywające na kwarantannie . W środki ochrony osobistej i płyny dezynfekcyjne zaopatrywane są takie instytucje jak m.in. domy opieki społecznej i hospicja. Dyplomy w kategorii Dzieło – przedsięwzięcie, projekt wręczono Radomskiemu Bankowi Żywności oraz Akcji “Paczka dla Bohatera” z siedzibą w Szczecinie.
Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymał zmarły w ubiegłym roku Bartłomiej Skrzyński. Był on działaczem społecznym, dziennikarzem, aktywistą i pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia. W zeszłym roku został pośmiertnie uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Znaczenie nagrody
Pierwsza gala Nagrody Prezydenta RP “Dla Dobra Wspólnego” miała miejsce 9 grudnia 2016 r. w Pałacu Prezydenckim. Wyróżnienie promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Celem nagrody jest wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności, a także budowanie kapitału społecznego. Wyróżnienie ma także zachęcać obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego i podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.
Źródło: radom.gosc.pl, www.prezydent.pl