Od dziś można oglądać niezwykłą wystawę w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. „Skarby wieków średnich” to ponad 400 zabytków z archeologicznych odkryć ostatniego stulecia. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.
Niezwykłą wystawę otwarto w piątek, 13 sierpnia. Przygotowało ją Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a pokazywana była dotąd głównie w Europie. Prezentuje najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji.
Co to za skarby?
Jak donosi gospodarz wystawy, zwiedzający mogą na niej zobaczyć ponad 400 zabytków. To biżuteria z okresu wczesnego średniowiecza.
„Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego. Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe. Obok nich pokazane zostaną również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, enkolpiony, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów. Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin” – informuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Skarb z Borucina został odnaleziony w glinianym garnku, a jego wnętrze wypełniała w całości biżuteria.
Najcenniejsze zabytki ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie to z pewnością wyroby, które prezentują ówczesny kunszt mistrzów jubilerskich. „Skarby wieków średnich” to ponad 400 zabytków z archeologicznych odkryć, dokonanych w ostatnim stuleciu na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbcach. Przedmioty zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.
– „To wystawa dla każdego. Opowiada o fragmencie naszej historii. Część zabytków o podobnym typie była znajdowana także w Radomiu. Kiedy zostanie otwarta wystawa stała Muzeum Historii Radomia zwiedzający będą mogli je zobaczyć i wrócić pamięcią do Skarbów wieków średnich” – mówiła Dorota Pogodzińska z Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Wystawa z lekcją
Muzeum im. Jacka Malczewskiego proponuje także towarzyszącą wystawie lekcję muzealną pt. „Mieszkańcy średniowiecznego miasta”. Można także wziąć udział w warsztatach. Uczestnicy będą mogli poznać biżuterię używaną we czesnym średniowieczu oraz techniki ówczesnych mistrzów jubilerskich. Dodatkowo, dzięki lekcji muzealnej w połączeniu ze zwiedzaniem wystawy i warsztatami, będzie można dowiedzieć się, jak wyglądała praca w średniowieczu, jak było podzielone społeczeństwo czy jaką rolę pełnili rzemieślnicy. Do wyboru odwiedzających są trzy rodzaje zajęć, a do lekcji można wybrać jeden warsztat:
1.Wykonywanie paciorków lub zawieszek (medalików, wisiorków) z gliny, wzorowanych na średniowiecznych ozdobach. Będzie można zrobić z nich bransoletki, naszyjniki lub zawieszki. (lekcja rekomendowana dla dzieci młodszych).
2.Wire wrapping (owijanie drutem). To jedna z najstarszych technik tworzenia biżuterii. Przedmioty wykonane tą techniką są z drutu, często w połączeniu z elementami z innych surowców. Łączone są bez użycia ciepła, najczęściej drut jest wyginany w odpowiedni kształt, a następnie dookoła niego zawijany jest ten sam lub inny drut. Często drutem owija się kamienie, kawałki drewna, paciorki tworząc np. pierścionki, wisiorki.
3.Wykonywanie bransoletek z naturalnych surowców (rzemieni skórzanych, sznurka, paciorków) techniką makramy, zaplatania.
Muzeum zaprasza do zapisów grupy minimum 10-osobowe pod numerem: 48 362 56 94. Cena biletu to 9 zł. Cykl zajęć rozpoczyna się dziś, 17 sierpnia.
Źródło: muzeum.edu.edu.pl
Foto: Radom / FB – Łukasz Wójcik/UM Radom