Pięciu wykonawców jest zainteresowanych rozbudową całej ulicy Fołtyn na radomskim Gołębiowie, a także przebudową pętli autobusowej przy ulicy Holszańskiej. Inwestycja usprawni ruch samochodów, autobusów, pieszych i rowerzystów.
Złożono pięć ofert w kwotach od 10,2 do 12,4 miliona złotych. Najkorzystniejszą pod względem cenowym propozycję złożyła spółka Budromost-Starachowice z Wąchocka. Zwycięzca przetargu będzie miał czas do 15 listopada tego roku na wykonanie wszystkich robót objętych umową. Potem odbędą się odbiory końcowe.
Droga do remontu
Inwestycja jest konieczna, gdyż ulica Fołtyn jest już w bardzo złym stanie, szczególnie na odcinku wyłożonym betonowymi płytami. Wynika to głównie z intensywnej, prawie czterdziestoletniej eksploatacji drogi. Prace obejmą m.in. budowę asfaltowej jezdni wraz z kanalizacją deszczową, zatokami parkingowymi, ciągiem pieszo-rowerowym i chodnikami. Parkujące w zatokach samochody nie będą wycofywały się bezpośrednio na ulicę, gdyż dojazd do miejsc postojowych będzie odbywał się nowymi drogami, przebiegającymi równolegle do głównej jezdni. Powstaną one obok prawie całej ulicy. Uruchomione zostaną także zjazdy do posesji, powstaną oświetlenia LED-owe. Rozbudowa obejmie odcinek 1,14 kilometra, a więc praktycznie całą ulicę Fołtyn. Ponadto przebudowana zostanie pętla autobusowa przy ulicy Holszańskiej. Dzięki temu skończą się problemy z jej zalewaniem, po każdych większych opadach deszczu. Na pętli pojawią się dwa stanowiska, co pozwoli tam na przekierowanie, w razie potrzeby, dodatkowej linii autobusowej w przyszłości.
Historia ulicy
Historia obecnej ulicy Fołtyn sięga lat 70. ubiegłego wieku. Na początku tej dekady na Gołębiowie, w sąsiedztwie ulicy Kozienickiej, zaczęły powstawać pierwsze zakłady przemysłowe. Wytyczono do nich nową ulicę dojazdową, równoległą do końcówki ulicy Żółkiewskiego. Kończyła się ona wówczas w okolicach obecnej huty szkła. Dalej znajdowały się łąki oraz pola uprawne.
Po kilku latach od budowy drogę wydłużono o kolejne 600 metrów, aż do ówczesnej ulicy Rodziny Ziętalów. Przedłużenie zbudowano z płyt betonowych, gdyż obok nowej drogi powstawał ciepłociąg łączący ciepłownię Północ z pobliskimi zakładami. Prowizoryczne rozwiązanie przetrwało około 40 lat. W międzyczasie naziemny ciepłociąg trafił pod ziemię, a na jezdni zainstalowano oświetlenie na całej długości. Z czasem w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaczęły powstawać kolejne firmy.
Nowa droga początkowa nosiła nazwę ulicy Przemysłowej, w późniejszym czasie zmieniono ją na ul. Franciszka Zubrzyckiego, w nawiązaniu do dowódcy oddziału partyzanckiego Gwardii Ludowej. Natomiast od ponad trzech lat ma już obecną nazwę – ul. Marii Fołtyn, na cześć znanej śpiewaczki operowej i honorowej obywatelki Radomia.
Źródło: mzdik.pl