W Radomskim Centrum Onkologii wykonywane będą nowoczesne i mało inwazyjne badanie PET-CT, umożliwiające wykrycie m.in. nawet niewielkich zmian nowotworowych. Radomska placówka, jako jedyna w regionie i jedna z nielicznych w województwie mazowieckim, na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zastosuje tą nowatorską metodę diagnostyczną.
Badanie PET-CT (ang. Positron Emission Tomography – Computed Tomography), to skrót od Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET) połączonej z tomografią komputerową (CT). To narzędzie diagnostyczne polega na fuzji obrazów PET i obrazów otrzymywanych w trakcie skanowania tomografem komputerowym. Badanie wykorzystuje techniki radioizotopowe i jest stosowane w onkologii, kardiologii i neurologii. Główną jego zaletą jest możliwość wykrycia niewielkich zmian we wczesnej fazie rozwoju choroby. Badanie jest jednym z najbardziej skutecznych metod diagnostyki obrazowej. Pozwala na precyzyjne określenie lokalizacji i zaawansowania chorób nowotworowych.
Badania PET-CT w Radomskim Centrum Onkologii będą realizowane na podstawie realizowanego z dniem 1 marca 2023 r. kontaktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można je będzie wykonać na podstawie ważnego skierowania, które wystawić może lekarz specjalista leczący lub konsultujący pacjenta, zatrudniony w poradni lub oddziale posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie Radomskie Centrum Onkologii przyjmuje zapisy i skierowanie od lekarzy specjalistów na badania PET-CT. Nieodpłatne badania będą możliwe dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, po zakwalifikowaniu zgodnie z kryterium NFZ.
Warto podkreślić, że radomska placówka ma już doświadczenie w stosowaniu nowatorskiej metody diagnostyki. W połowie stycznia, pod kierownictwem Łukasza Pruszyńskiego, wykonano pierwsze badania PET z użyciem fluorocholiny, radiofarmaceutyku mającego zastosowanie w diagnostyce raka prostaty, oraz niektórych chorób nerek. Radomskie Centrum Onkologii wdraża nowoczesne metody diagnostyczne już od dłuższego czasu. Placówka w lipcu ubiegłego roku, jako pierwszy szpital w Polsce, wykorzystywała sztuczną inteligencję do badań rezonansem magnetyczny. Warto podkreślić, że dużą rolę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w radomskiej jednostce medycznej, ma wspomniany wcześniej Łukasz Pruszyński. Na co dzień pełni on funkcję kierownika techników elektroradiologii Radomskiego Centrum Onkologii.
Badanie PET-CT stosuje w województwie mazowieckim tylko 8 szpitali, z czego aż 5 w Warszawie. W regionie radomskim tą innowacyjną metodę diagnostyczną będzie realizowało jedynie Radomskie Centrum Onkologii.
O tym jak ważną rolę odgrywa tego typu badanie mówi nam przedstawiciel kierownictwa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
– Czas w leczeniu onkologicznym jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym skuteczność terapii. Naszym celem jest przyspieszenie diagnostyki, a co za tym idzie – szybkie wdrożenie leczenia. Pacjenci z Radomia i okolic, którzy do tej pory jeździli na badanie PET-CT do Warszawy, teraz mogą skorzystać z diagnostyki, pozwalającej na precyzyjny dobór terapii, w okolicach miejsca zamieszkania. – informuje nas Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ.
Na badanie PET-CT można umówić się osobiście w placówce Radomskiego Centrum Onkologii, znajdującej się przy ul. Uniwersyteckiej 6A, drogą telefoniczną 48 377-90-20, bądź mailową pod adresem [email protected]. Pacjent w wiadomości zawierającej skierowanie powinien dopisać swój numer telefonu.