We wtorek, 13 lipca, w Sali Senatu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu odbyło się posiedzenie reaktywowanej Rady Patronackiej Uczelni. Przewodniczącym nowego organu został poseł Marek Suski.
Rektor uniwersytetu prof. dr hab. Sławomir Bukowski wyjaśnił zaproszonym gościom, że podstawowym celem reaktywowania Rady jest stworzenie trwałych powiązań pomiędzy sferą badawczą, przemysłem, biznesem, władzami lokalnymi a uczelnią. Założenia te mają przełożyć się na szeroko rozumianą współpracę w zakresie budowania społeczeństwa innowacyjnego oraz na tworzenie pozytywnego wizerunku zarówno uniwersytetu, jak i miasta oraz regionu radomskiego.
Nowe władze Rady Patronackiej
Podczas posiedzenia Rady zostało wybrane nowe Prezydium Rady Patronackiej na kadencję do 30 czerwca 2025 roku. Przewodniczącym został poseł Marek Suski, a wiceprzewodniczącymi Andrzej Kwiecień i Anna Szczygielska. Marek Suski podziękował za powierzenie mu zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Rady Patronackiej. Oświadczył również, że liczy na pełne zaangażowanie wszystkich członków Rady w jej prace, które pozwolą na kreowanie pozytywnego wizerunku uniwersytetu. Sam oznajmił, iż cieszy go możliwość współpracy ponad podziałami dla wspólnego dobra na rzecz radomskiego uniwersytetu.
Wyzwania stojące przed uczelnią
W dalszej części posiedzenia rektor przedstawił członkom Rady aktualną sytuację uczelni. Omówił, jakie nowe kierunki studiów zostały utworzone na uniwersytecie, przedstawił szeroki zakres współpracy placówki z wieloma jednostkami, w tym również zagranicznymi. Od nowego roku akademickiego na uczelni pojawią się nowe kierunki studiów: menadżer produktu i bezpieczeństwo wewnętrzne (studia I stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej) oraz bezpieczeństwo i higiena pracy (studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia).
Rektor poinformował także członków Rady, że przed uniwersytetem, poza utrzymaniem i dalszym kształceniem na kierunku lekarskim, stoi jedno z największych wyzwań, czyli ewaluacja dyscyplin. Podkreślił, że będzie to czas wytężonej pracy, by uczelnia wypadła w niej jak najlepiej i uzyskała jak najlepsze kategorie, gwarantując jej utrzymanie statusu ośrodka akademickiego, z prawami doktoryzowania i habilitowania.
Następnie rektor w imieniu własnym oraz całej wspólnoty akademickiej podziękował członkom Rady za dotychczasową pomoc, za zaangażowanie w rozwój uniwersytetu i poprosił o dalszy udział i wsparcie w działaniach uczelni.
W pracach Rady uczestniczyć będzie łącznie 21 osób, w tym posłowie: Stanisław Karczewski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Mirosław Maliszewski. Do tego organu weszli także przedstawiciele władz Radomia – wiceprezydenci miasta: dr Katarzyna Kalinowska, Mateusz Tyczyński i Jerzy Zawodnik. Ponadto w pracach Rady uczestniczyć również będą m.in. przedstawiciele świata biznesu, w tym reprezentanci kierownictwa kilku radomskich spółek.
Źródło: UTH Radom