Kamienice Gąski i Esterki już po remoncie. Niebawem otworzy tu swe podwoje Muzeum Historii Radomia. Wczoraj zrewitalizowane radomskie zabytki odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych.
Zakończył się remont zabytkowych kamienic Gąski i Esterki. Koszty renowacji i aranżacji wyniosły prawie 8 milionów złotych. Środki na ten pochodziły od Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W kamienicach będzie mieściło się Muzeum Historii Radomia. Właśnie trwa procedura przetargowa na ekspozycję. A już wczoraj odnowione meble z apteki „Pod Białym Orłem” wspólnie oglądali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezydent Radosław Witkowski. Koszt ich prac renowacyjnych wyniósł 184 tys. zł. Przypomnijmy, że apteka „Pod Białym Orłem” działała w kamienicy przy ulicy Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku. Była najdłużej działającą apteką w Radomiu.
„ – Dziś wspólnie z marszałkiem Adamem Struzikiem, wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim oraz dyrekcją Muzeum im. Jacka Malczewskiego zwiedzaliśmy wyremontowanie pomieszczenia kamienic oraz oglądaliśmy meble z apteki „Pod Białym Orłem”, które po renowacji wróciły do Radomia i zostały już umieszczone w tworzonym muzeum. Inwestycja wygląda naprawdę obiecująco!” – relacjonował na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent Witkowski.
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zapowiedział także, że instytucja podejmie starania o odzyskanie oryginalnych szkieł aptecznych, które się zachowały:
“- Jeśli jednak nam się nie uda, zrobimy wierne kopie. Na tych szkłach są emblematy apteki. To wyjątkowe elementy, które warto, aby wróciły do Radomia. Obecnie są w Muzeum Farmacji w Krakowie.”
Kamienica Deskurów
Przedstawiciele władz wojewódzkich wraz z prezydentem i dyrekcją Muzeum Jacka Malczewskiego przeszli także pod kamienicę Deskurów, która została zrewitalizowana dzięki wsparciu unijnemu przyznanemu przez samorząd województwa. Dotacja unijna na ten cel wyniosła aż 23 mln zł.
“– Miasto Kazimierzowskie z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Cieszę, że w tym całym procesie mamy dobrego partnera, jakim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który nie tylko wsparł finansowo rewitalizację kamienicy Deskurów, ale też podjął się remontu Domu Gąski i Esterki i utworzenia w tym miejscu Muzeum Historii Radomia. To kolejny ważny krok przybliżający nas do celu, jakim jest przywrócenie radomianom Miasta Kazimierzowskiego. Jestem przekonany, że już niedługo ta część miasta będzie miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez samych radomian i naszych gości.” – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Dwór Zabiełły
Zabytkowy budynek od kilkunastu lat nie mógł znaleźć nowego właściciela. Ostatecznie Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dwór, po rewitalizacji, stanie się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym. Muzeum ma pomysł na urządzenie pałacyku, ale jest także otwarte na inne koncepcje. Pomysły dotyczące zagospodarowania pałacyku można przesyłać na adres: [email protected].
Źródła/Foto: Radosław Witkowski / FB, radom.pl.