Młodzieżowa Rada Miasta postuluje powołanie Rzecznika Praw Ucznia. Władze miasta są otwarte na tę propozycję.
Młodzieżowa Rada Miasta Radomia skupia młodzież uczącą się w systemie dziennym w szkołach ponadpodstawowych miasta Radomia. Organ ma charakter konsultacyjny. To właśnie od tej instytucji wyszedł pomysł utworzenia Rzecznika Praw Ucznia na terenie Radomia.
– Rzecznik Praw Ucznia to temat aktualny w całej Polsce. Kolejne miasta sukcesywnie wdrażają to rozwiązanie. Niedawno swojego RPU powołała Warszawa. Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki krok? W szkołach coraz powszechniejsze są przypadki nadużyć ze strony nauczycieli. Uczniowie często bywają pokrzywdzeni ich decyzjami, które czasem są sprzeczne z prawem oświatowym. Aby zbadać przypadki takich nadużyć w naszym mieście utworzyliśmy anonimową ankietę dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz najstarszych uczniów podstawówek. To nasz pierwszy krok w sprawie RPU. Później szczegółowo przeanalizujemy wyniki ankiety. Pozwoli nam to odpowiedzieć ma pytania; czy RPU w Radomiu jest potrzebny, jaka jest skala nadużyć przez nauczycieli, na jakich płaszczyznach RPU powinien działać. Zależy nam na tym by pomóc uczniom i uczennicom w Radomiu, zdajemy sobie sprawę z tego, że system edukacji nie wspiera dziś uczniów, a wywiera na nich jeszcze większa presję i doprowadza do stresu. Rzecznik Praw Ucznia mógłby być skutecznym narzędziem, by interweniować w kryzysowych sytuacjach w szkołach, w sporach z nauczycielami ale nie tylko, również w sporach między uczniami. Zauważamy ostatnio bowiem wzrost przypadków przemocy rówieśniczej w szkołach. Mamy nadzieję, że wspólnie z władzami miasta odniesiemy sukces w tej inicjatywie i doprowadzimy do powołania RPU w Radomiu – informuje nas Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rada Miasta Radomia.
Do inicjatywy pozytywnie odnoszą się władze miasta. Przychylna temu pomysłowi jest m.in. wiceprezydent Radomia – Katarzyna Kalinowska.
Ważne, w kontekście podjęcia decyzji odnośnie powołania Rzecznika Praw Ucznia, są wspomniane wcześniej ankiety. Na ich wypełnienie uczniowie mają czas do końca przyszłego tygodnia.
Młodzieżowa Rada Miasta ma charakter konsultacyjny. Działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży, kreowania postaw obywatelskich, a także rozwijania samorządności uczniowskiej. W jej zakres funkcjonowania wchodzą wszystkie sprawy odnoszące się do radomskiej młodzieży. Organ ten realizuje cele przez rozmaite działania. Instytucja ta m.in. reprezentuje młodzież szkół ponadpodstawowych, współpracuje z władzami Radomia, a także z innymi samorządowymi organizacjami młodzieżowymi. Młodzieżowa Rada Miasta organizuje także imprezy kulturalne, patriotyczne, rozrywkowe, sportowe i spotkania młodzieżowe. Może zgłaszać wnioski, postulaty, a także podejmować uchwały i opinie. Co ważne jednym z obszarów działalności tej instytucji jest właśnie przestrzeganie praw ucznia.