Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, prowadzenie ucisków klatki piersiowej i użycie AED w ciągu 3 do 5 minut od utraty przytomności, daje ratowanej osobie nawet 70 procent szans na przeżycie.
Od dłuższego czasu ratownicy medyczni apelują o umieszczanie urządzeń AED w ogólnodostępnych miejscach, aby zwiększyć szansę na ratowanie ludzkiego życia w sytuacji zagrożenia. Dwa z nich właśnie zostały umieszczone w budynkach policji w Radomiu. Pierwszy znajduje się w głównej siedzibie KWP przy ul. 11 Listopada 37/59, a drugi w Laboratorium Kryminalistycznym przy ul. Bolesława Limanowskiego 95. Obydwu mogą używać zarówno policjanci, jak i osoby postronne.
„Takie rozmieszczenie urządzeń, w dwóch skrajnych miejscach, wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa interesantów, ale również pracowników cywilnych i policjantów pełniących w nich służbę. Im większa ilość defibrylatorów w przestrzeni publicznej, tym mniej dramatycznych akcji ratunkowych zakończonych niepowodzeniem” – informuje zespół prasowy KWP.

W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i braku oddechu liczy się każda sekunda. Aby zwiększyć szanse na przeżycie, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Urządzenia te coraz częściej można spotkać w budynkach instytucji publicznych.
Uratuj życie
AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to niewielkie urządzenie, którego trzeba użyć, gdy u osoby, której udzielamy pomocy, doszło do nagłego zatrzymania krążenia, czyli gdy jest ona nieprzytomna i nie oddycha. Sama obsługa AED jest prosta i wspomagana komunikatami głosowymi. Impuls elektryczny zaś może przywrócić prawidłowy rytm serca.

Jak podaje Mazowiecka Policja, zakup AED to wynik inicjatywy Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KWP zs. w Radomiu oraz Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KWP zs. w Radomiu. Środki na zakup urządzeń zostały pozyskane z Funduszu Prewencyjnego PZU. Pomysł zyskał przychylność Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Wojewódzkiego Zarząd Zakładowego NSZZ Pracowników Policji w Radomiu.
Informacja o nowych defibrylatorach jest także na stronie www.ratujzsercem.pl, gdzie można znaleźć lokalizację AED w całym kraju oraz w aplikacji na telefony komórkowe – Staying Alive.
Źródło/Foto : mazowiecka.policja.gov.pl