Symbole Radomia wzbogaciły się o kolejny obiekt na ulicach miasta. Na parapecie zabytkowej bramy wjazdowej na ul. Tytoniowej pojawiły się odlewy kultowych, produkowanych w przeszłości, radomskich papierosów.
Powstanie kolejnego symbolu było możliwe dzięki współpracy inicjatorów pierwotnego projektu w Budżecie Obywatelskim, Macieja Stępnikowskiego oraz Sebastiana Pawłowskiego, wraz z pracownikami i zarządem fabryki papierosów funkcjonującej jako Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. W tym roku radomska „Tytoniówka” obchodzi swoje 100-lecie.
– „Trzy lata temu zwróciliśmy się do Imperial Tabacco, spadkobiercy Tytoniówki, z prośbą o ufundowanie odlewu papierosów produkowanych przed laty w Radomiu. Pomysł długo dojrzewał między innymi z uwagi na wątpliwości prawne związane z zakazem reklamy wyrobów tytoniowych czy uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Trudności udało się pokonać między inny dzięki odpowiedzi na pismo, które wysłałem do Ministerstwa Zdrowia z którego wynika, że nie ma przeciwwskazań do promocji wyrobów, które już nie są produkowane” – powiedział Sebastian Pawłowski.
Dzięki pozytywnemu odzewowi pracowników i ich zaangażowaniu, a także poparciu pomysłu przez zarząd fabryki firma podjęła współpracę z wykonawcą poprzednich 17 symboli, Sławomirem Mickiem. Na parapecie zabytkowej bramy głównej oprócz dumnie stojących Radomskich znajdziemy Mocne, Popularne, Klubowe i Stołeczne.
– „Cieszy nas współpraca z prywatną firmą która włączyła się w zainicjowany przez nas projekt. Zachęcamy kolejne firmy, które do włączenia się w projekt – jesteśmy otwarci na współpracę. Możemy również zdradzić tajemnicę, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnym odlewem” – dodał Maciej Stępnikowski.
Papierosy to już 18 odlew wyrobów przemysłu radomskiego, który znajduje się w przestrzeni miejskiej i który można obejrzeć idąc specjalnym szlakiem. Więcej informacji na temat tego projektu i przemysłowych symboli Radomia w formie odlewów można znaleźć (TUTAJ – link).
Źródło/fot.: symbole.radom.pl