Do poprzednich odlewów z brązu dołączyły w tym tygodniu filiżanka z łyżeczką, radomianka, kuchenka gazowa i płytki. To realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego.
Radomski szlak symboli miasta, czyli odlewów przedmiotów, które były lub są produkowane w Radomiu, znacznie się powiększa. Kolejne cztery odlewy zostały w minionym tygodniu umieszczone w docelowych lokalizacjach.
To stolik okolicznościowy z Fabryki Mebli Giętych „Johann Kohn i S-ka”, a na nim wyroby z regionu: porcelanowa filiżanka z Ćmielowa i łyżeczka firmy Gerlach z Drzewicy oraz ciastko radomianka, znane pod tą nazwą nie tylko w regionie radomskim. Odlew zlokalizowany jest na chodniku przed “Łaźnią” Radomskim Klubem Środowisk Twórczych, przy ul. Żeromskiego.
Na chodniku na skrzyżowaniu Niedziałkowskiego i Skłodowskiej stanęła kuchenka gazowa z Radomskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „Polmetal”, natomiast przed wejściem do Sądu Okręgowego przy ul. Piłsudskiego możemy już podziwiać płytki posadzkowe ze słynnej Fabryki Wyrobów Ceramicznych i Cementowych „Marywil”.
Pomysłodawcami projektu szlaku małej architektury – odlewów przedmiotów z brązu umieszczonych w przestrzeni miejskiej są Sebastian Pawłowski i Maciej Stępnikowski. Sam plan przedsięwzięcia pojawił się w 2016 roku i od tego czasu jest konsekwentnie realizowany, dzięki głosom mieszkańców na projekty w Budżecie Obywatelskim Radomia.
– Chcieliśmy wpłynąć pozytywnie na wygląd oraz atrakcyjność śródmieścia. I tak, na wzór wrocławskich krasnali, zrodził się pomysł, aby w przestrzeni publicznej ustawić odlewy rzeczy, które były bądź nadal są produkowane w Radomiu – mówi nam Sebastian Pawłowski.
Radomskie atrakcje
Przypomnijmy, że wcześniejsze edycje BO pozwoliły na umieszczenie w mieście czternastu odlewów. Wśród nich jest m.in. maszyna do szycia Łucznik, kozaki firmy Sofix, aparaty telefoniczne Bratek, CB 49 i Malwa, dwa rowery z Łucznika, pistolet Vis wz.35 czy… serek homogenizowany ze Spółdzielni Rolmlecz.
– Bardzo się cieszymy, że radomianie poparli nasz projekt i kolejne obiekty dołączają do szlaku symboli miasta. Wiemy także, że do Radomia przyjeżdżają turyści z całego kraju specjalnie po to, aby przejeść szlakiem i obejrzeć odlewy. Taki pozytywny oddźwięk daje energię do dalszego działania – podkreśla Pawłowski.
Twórcy projektu dodają, że to nie koniec tegorocznych niespodzianek, bo do zainstalowanych już odlewów dołączą kolejne. Sławomir Micek – artysta, który wykonywał ostatnie realizacje obiektów z brązu, przygotował także – jako bonus – odlew kłódki, produkowanej w „Łuczniku”. Zawiśnie ona niebawem na tzw. mostku miłości w Starym Ogrodzie. Natomiast radomska „Tytoniówka” z okazji 100-lecia swojego istnienia ufundowała odlewy najpopularniejszych paczek produkowanych w Radomiu papierosów.
Głosuj na krzesło i Raka!
Warto dodać, że w trwającym właśnie głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2023 znalazł się kolejny projekt z tego cyklu. Tym razem, jeśli mieszkańcy miasta wyrażą taką wolę, w przestrzeni miejskiej znalazłyby się krzesło ze słynnej „Giętówki”, pistolet maszynowy Rak i słoń z fabryki na Okulickiego.
Zanim wyruszymy szlakiem symboli Radomia, warto poznać historię przedmiotów z brązu. Pomoże nam w tym z pewnością strona projektu symbole.radom.pl (link).
Źródło/Foto: symbole.radom.pl , FB