Z setki zgłoszonych kapituła wybrała pięciu pisarzy, które powalczą o zaszczytną Nagrodę Gombrowicza. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy zł, a jedna osoba spośród nominowanych spędzi miesiąc w Vence pod Niceą.
To właśnie we francuskiej Vence ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Wybitny polski pisarz, gdy nie mógł już wychodzić z domu, obserwował mieszkańców miasteczka przez lornetkę. Dlatego też część symboliczną Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza stanowi właśnie lornetka. Właściwym uhonorowaniem jest czek na 40 tysięcy złotych, który w ubiegłej edycji otrzymała Barbara Sadurska, autorka wydanej przez Niszę „Mapy”.
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, spośród 100 zgłoszonych książek, wskazała do wyróżnienia w tym roku pięciu autorów i ich dzieła. Są to:
- Maciej Bobula – „Szalejów”, Wydawnictwo j
- Dominika Horodecka – „Wdech i wydech”, Wydawnictwo Warstwy
- Jolanta Jonaszko – „Portrety”, Wydawnictwo Forma
- Aleksandra Lipczak – „Lajla znaczy noc”, Wydawnictwo Karakter
- Maciej Topolski – „Niż”, Korporacja Ha!art.
Gratulujemy nominowanym i przypominamy, że ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom (za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim) i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Honorowy patronat nad wyróżnieniem sprawuje Rita Gombrowicz.
„Laureat otrzymuje 40 000 złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza – rzadko z powodu choroby wychodząc z domu, przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence. W tym roku w ramach Nagrody Gombrowicza pojawi się nowe wyróżnienie: kapituła wskaże osobę spośród nominowanych, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w tej miejscowości pod Niceą.” – poinformowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
W tym roku ogłoszenie nominacji odbyło się podczas zakończonego właśnie Festiwalu „Opętani Literaturą”. Finał VI edycji Nagrody Gombrowicza planowany jest na 18 września.
Źródło: muzeumgombrowicza.pl