Trzy nakazy natychmiastowego opuszczenia mieszkania i tyleż samo zakazów zbliżania się do mieszkań sprawcom przemocy domowej wydali radomscy i skaryszewscy policjanci.
W ostatni weekend dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Radomiu dwukrotnie interweniowali w związku z przemocą domową.
Pierwszy przypadek dotyczył tragedii kobiety, nad którą znęcał się psychicznie jej własny syn. Policjanci zastosowali wobec 45-letniego mężczyzny nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do tego miejsca.
Druga interwencja w Radomiu dotyczyła przemocy stosowanej przez 60-letniego mężczyznę wobec jego siostry. Tu także funkcjonariusze skorzystali z przysługującego im prawa wydania natychmiastowego nakazu opuszczenia wspólnego mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.
– „W obu sytuacjach policjanci uznali, że jedynym sposobem, by zapewnić rodzinom spokój i bezpieczeństwo jest odseparowanie agresora” – informuje Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Przestępstwo stosowania przemocy domowej miało również miejsce w Skaryszewie. Tamtejsi policjanci zostali wezwani do awantury. Okazało się, że 63-letni mąż znęcał się psychicznie nad swoją żoną. Ubliżał kobiecie i kierował wobec niej groźby karalne. Funkcjonariusze, chroniąc ofiarę przemocy, zastosowali wobec agresora nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się.
Przemoc jest przestępstwem!
Od kilku miesięcy policjanci korzystają z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Dzięki niej sprawcy mogą zostać natychmiast odizolowani od swoich ofiar. Aby przemoc się nie powtórzyła, wobec sprawcy należy podjąć natychmiastowe i stanowcze działania
Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, a przestępstwem ściganym przez prawo. Zgodnie z prawem, za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 5 lat.
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem, a także jej najbliżsi i świadkowie takich zdarzeń, mogą uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W naszym kraju działa 349 punktów, w których otrzymamy bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną czy materialną. Wsparcie można dostać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Można kontaktować się z wybranym przez siebie ośrodkiem lub odbyć w nim wizytę po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych miejsc, ich adresy, a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Źródło: KMP Radom, funduszsprawiedliwosci.gov.pl