Aż do pierwszej w nocy będzie można uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez radomskie placówki kultury z okazji Nocy Muzeów. W najbliższą sobotę można się wybrać m.in. do “Malczewskiego” oraz – wyjątkowo – do siedziby sądu.
Swoją wyjątkową ofertę na Noc Muzeów, która już w najbliższą sobotę – 13 maja – będzie odbywać się w całym kraju, zaprezentowało już Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród atrakcji, przygotowanych na ten czas we wszystkich podległych muzeum miejscach, znalazły się wyjątkowe koncerty, ciekawe wykłady, specjalnie przygotowane konkursy, pokazy filmowe czy oprowadzenia po ekspozycjach. Całości przyświeca hasło “Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, które – jak podkreślają muzealnicy – jest nawiązaniem do roku 1923, czyli daty powstania radomskiego muzeum.
W budynku głównym (Rynek 11) impreza rozpocznie się o godz. 19:00. Na początek przybyłych przywitają muzycy, którzy wprowadzą w klimat lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Nie wolno zapominać, że tegoroczna Noc Muzeów to kolejna okazja do świętowania 100. urodzin placówki, nie zabraknie więc rocznicowych akcentów. Czekać będzie m.in. quiz wiedzy o Muzeum im. Jacka Malczewskiego czy oprowadzenie po wystawie pt. „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”. Chętni poobserwują też niebo z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, obejrzą przedwojenne filmy i wystawę pieniędzy z ubiegłego stulecia.
Ale to dopiero początek atrakcji Nocy Muzeów, bowiem placówka zaprasza także do swojego oddziału, poświęconego historii miasta na Rynek 4/5 i do Apteki Kultury (Rynek 12) na wykład dr Adama Duszyka.
Dodatkową ofertę na sobotnią noc przygotowała radomska Rewitalizacja przy ul. Grodzkiej 8. Odbędą się tam wyjątkowe wystawy, a także – dzięki radomskiemu oddziałowi Towarzystwa Numizmatycznego – bicie pamiątkowego żetonu.
Sobota w Sądzie
Na ul. Warszawską 1 zapraszają przedstawiciele radomskich sądów i policji. Tu od godz. 18:00 będzie można zwiedzić wystawę okolicznościową czy wysłuchać wykładów dr Adama Duszyka o tzw. kasiarzach międzywojnia i dawnych instytucjach sądowych. Swoją pracę m.in. zabezpieczania śladów, zaprezentują też w jednej z sal kryminolodzy.
Nie lada atrakcje na ten czas przygotowali radomscy mundurowi. Spektakularnie zapowiada się pokaz zatrzymania niebezpiecznego przestępcy (obok budynku sądu) czy doprowadzenie go na sądowe posiedzenie pokazowe, które będą mogli obserwować widzowie. Oprócz tego zobaczymy pokaz tresury policyjnych psów czy sprzętu, jakim posługują się w swojej pracy funkcjonariusze. Nie zabraknie też widowiskowego pokazu musztry paradnej w wykonaniu uczniów Szkół im. 72 Pułku Piechoty.
Pełny program dostępny jest np. tutaj (link) oraz na plakacie wydarzenia: