CBŚP, we współpracy z oddziałami policji w Polsce i w całej Europie – w tym z radomskim, dokonało zatrzymań osób zaangażowanych w międzynarodowy przemyt leków.
Kilkanaście osób z terenu Europy, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, od 2018 r. sprowadziła z Azji do Polski prawie pół tony substancji czynnej. Towar następnie przesyłano do innych krajów, gdzie produkowano podrabiane leki. Śledczy ustalili, że do Polski z powrotem mogło trafić nawet kilkadziesiąt milionów sfałszowanych produktów farmaceutycznych. Przestępcy sprzedawali je w internecie odbiorcom w Europie i USA. Gang mógł też pozyskiwać leki z kradzieży z zakładów farmaceutycznych. Jak ustalili prowadzący śledztwo, członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu produkty o wartości co najmniej 7 milionów złotych.
Skoordynowana akcja
W kilkunastomiesięczne rozpracowywanie grupy zaangażowane było Centralne Biuro Śledcze Policji z Poznania. Śledczy nawiązali współpracę także z Żandarmerią francuską (OCLAESP), włoskimi Carabinierri i służbą celną we Włoszech. Cała operacja odbyła się pod patronatem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych z siedzibą w Brukseli (OLAF).
„Rozbicie grupy nastąpiło w minionym tygodniu jednocześnie we Włoszech, Francji i w Polsce. Zatrzymano 13 osób, z czego 2 poza granicami naszego kraju. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono luksusowe pojazdy warte ok. 600 tys. zł, a także pieniądze w kwocie ponad 900 tys. zł.” – informuje Polska Policja.
W Polsce policyjne grupy CBŚP ze Szczecina, Radomia i Warszawy, przeprowadziły działania w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim i łódzkim. Zatrzymano 11 osób. W trakcie przeszukań znaleziono komponenty służące do produkcji leków, setki tysięcy opakowań leków, ulotki informacyjne, substancje czynne oraz gotowe produkty lecznicze. Wszystko o łącznej wartości co najmniej 25 milionów złotych.
Konfiskata i zarzuty
Zabezpieczono też m.in. leki onkologiczne, psychotropowe, anaboliki i środki na potencję, 15 kg substancji czynnej, a także inne półfabrykaty służące do wytwarzania produktów leczniczych. Śledczy oprócz leków znaleźli także fałszywe dowody osobiste, przedmioty przypominające broń palną, a także kokainę i marihuanę.
Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przedstawiono zarzuty. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu czy odpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych, importu substancji czynnej i gotowych produktów leczniczych czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania grupą. Dziewięć osób trafiło do tymczasowego aresztu. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Źródło: policja.pl