Polskie Porty Lotnicze w poniedziałek, 8 listopada, podpisały list intencyjny z touroperatorem Coral Travel. Dokument tego samego rodzaju sygnowano także z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu, który pomoże w rekrutacji kadr. Zawarto również umowę sponsoringową z E.LECLERC MOYA Radomka Radom – drużyną siatkarek występująca w TAURON Lidze, a więc najwyższej siatkarskiej klasie rozgrywkowej.
Prace na radomskim lotnisku toczą się zgodnie z harmonogramem. W terminalu, wieży kontroli lotów, strażnicy LSP oraz w budynkach administracyjno-biurowych trwają roboty wykończeniowe.
– „Jestem dumny, widząc na jakim jesteśmy etapie i jak dużo tutaj zostało zrobione. Gdy byłem tu przed rokiem, kilka dni po przejęciu sterów w PPL, to miejsce wyglądało zupełnie inaczej i o takim zaawansowaniu prac nie było mowy. Przez ten rok przeszliśmy gigantyczna drogę i jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości. To pokazuje, że lotnisko Warszawa-Radom ma przed sobą przyszłość” – mówi prezes „Portów Lotniczych” Stanisław Wojtera.
Kolejny touroperator zainteresowany radomskim lotniskiem
Podczas poniedziałkowego spotkania podpisano list intencyjny między PPL a Coral Travel, biurem podróży. Działająca od 1999 r. firma organizuje wyjazdy do niemal 90 kierunków w 40 krajach. Coral Travel należy do międzynarodowej grupy z siedzibą w Turcji OTI Holding. PPL zaczęło współpracę z firmą już wcześniej, biuro podroży działa przy organizacji wyjazdów turystycznych z Warszawy i Zielonej Góry.
Coral Travel nie jest pierwszym touroperatorem, który deklaruje chęć lotów z radomskiego lotniska. W 2019 r. list intencyjny dotyczący ścisłej współpracy oraz działań na rzecz rozwoju Lotniska Radom-Sadków podpisało również Biuro Podróży ITAKA.
Rekrutacja nowych pracowników
„Porty Lotnicze” w poniedziałek nawiązały także współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Tego dnia w terminalu w Radomiu podpisano w tej sprawie stosowne dokumenty, jednym z sygnatariuszy był starosta radomski – Waldemar Trelka. Współpraca będzie dotyczyć rekrutacji oraz specjalistycznego szkolenia kadr, które w przyszłości zasilą radomski port lotniczy
– „Będziemy potrzebować ludzi do pracy. Dobrze przygotowana kadra wymaga długich i specjalistycznych szkoleń. Pilotażowo uruchomiliśmy już nawet klasę o specjalizacji technik lotniskowych służb operacyjnych” – powiedział Grzegorz Tuszyński, dyrektor lotniska Warszawa-Radom
Port lotniczy ma być największym „pracodawcą” w regionie. Jak dodaje dyrektor Grzegorz Tuszyński rekrutacja już trwa, gdyż szkolenia mogą trwać nawet dwa lata. Kadry radomskiego lotniska będą mogły w przyszłości zasilić m.in. absolwenci wspomnianego ZDZ w Kielcach, a także radomskich szkół zawodowych.
Poseł PiS – Marek Suski, powiedział, że podpisanie umów z Urzędem Pracy i Coral Travel stanowi nieformalne otwarcie hali lotniska, która według jego zapewnień ma być wykończona w połowie przyszłego roku.
– „Tą inwestycją chcemy odwdzięczyć się bohaterom Ziemi Radomskiej. Ten port lotniczy to dowód uznania dla ich odwagi i walki z komunizmem” – dodał Marek Suski.
Umowa sponsoringowa z drużyną E.LECLERC MOYA Radomka Radom
„Porty Lotnicze” podpisały w poniedziałek także inny dokument – umowę sponsoringową z drużyną E.LECLERC MOYA Radomka Radom. Radomianki od lat są jedną z najlepszych siatkarskich drużyn w kraju. W zeszłym sezonie klub z Radomia były czwartym zespołem w Polsce, obecnie zajmuje trzecie miejsce w lidze. Umowa sponsoringowa obejmuje wsparcie na okres sezonu 2021/22.
– „Lotnisko w Radomiu to nie tylko port lotniczy. To impuls a nawet elektrowstrząs dla rozwoju całego regionu. Dzisiejsze porozumienie to wyraz tego, ze stajemy się częścią społeczności radomskiej. I chce mocno podkreślić ten dzisiejszy sygnał” – powiedział Paweł Siennicki, wiceprezes „Portów Lotniczych”.
Podpisaniu umowy sponsoringowej towarzyszył sportowy akcent. Siatkarki Radomki rozegrały na terenie lotniska mecz pokazowy.
Lotnisko Warszawa-Radom jest budowane z myślą o wakacyjnych rodzinnych wyjazdach. Jak twierdzi PPL będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Port ma obsługiwać w szczególności loty czarterowe i niskokosztowe. PPL podkreśla, że port będzie wyróżniać się na tle innych lotnisk. Poza świadczeniem standardowych usług lotniskowych oraz pozalotniskowych, teren ma stać się miejscem do spędzania wolnego czasu, edukacji lotniskowej oraz atrakcją turystyczną. Pierwsze rejsy z Radomia zaplanowano wraz z letnim rozkładem lotów w 2023 roku. Koszt całej inwestycji ma sięgnąć około 800 milinów złotych.
Fot. Lotnisko Warszawa – Radom/ Facebook
Źródło: biznes.interia.pl, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, Internet