Zakończyła się budowa 124 mieszkań przy ul. Tytoniowej. Inwestycja we współpracy pomiędzy Urzędem Miasta w Radomiu i spółką PFR Nieruchomości realizującą rynkową część rządowego programu Mieszkanie Plus.
Budowa osiedla trwała ponad dwa lata. Pierwsze prace – prowadzone przez radomską firmę ARBUD – ruszyły pod koniec 2019 r., a w grudniu 2021 r. osiedle uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Wiosną tego roku sfinalizowano prace wykończeniowe. Miasto przekazało teren, na którym powstało osiedle, a jego budowę sfinansował Fundusz Mieszkań dla Rozwoju. Do pierwszych mieszkań już wprowadzają się najemcy.
– „Jesteśmy dumni z tego projektu i bardzo nas cieszy pozytywna ze strony samorządu. Mamy jednocześnie poczucie, że te mieszkania były bardzo potrzebne. Rynek instytucjonalnego najmu jest perspektywiczny i będzie się w najbliższym czasie rozwijał. Te miasta, które umożliwiają rozwój tego rynku, będą wygrywały. Tym bardziej nas cieszy oddanie do użytku kolejnych mieszkań” – powiedział prezes PFR Nieuchomości Wojciech Caruk.
Mieszkania oferowane są w standardzie wykończonym. Ściany pomalowano na biało, na podłogach ułożono panele, łazienki zostały wyposażone w biały montaż. Po stronie wprowadzających jest wyposażenie kuchni oraz wniesienie do mieszkań mebli i pozostałego wyposażenia.
Inwestycja wzbudzała duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i regionu. W ankiecie – uruchomionej jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych – zainteresowanie zadeklarowało ponad 2 tys. osób. W toku naboru przeprowadzonego w 2021 roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków – prawie 1,2 tysiąca. Oznacza to niemal 10 aplikacji na jedno mieszkanie.
Rekrutacja do mieszkań składała się z dwóch etapów. W pierwszym wnioskujący otrzymywali punkty zgodne z kryteriami przyjętymi przez Radę Miejską w Radomiu. Dodatkowe preferencje przyznano przede wszystkim rodzinom z dziećmi, osobom, które nie ukończyły 35. roku życia oraz rozliczającym swoje podatki w Radomiu. Drugi etap polegał na sprawdzeniu sytuacji finansowej potencjalnych najemców.
Na liście najemców dominują mieszkańcy Radomia, którzy stanowią niemal 80 procent wnioskujących. Ponad połowę z nich stanowią osoby między 30. a 40. rokiem życia.
Inwestycja przy ulicy Tytoniowej składa się z dwóch siedmiokondygnacyjnych budynków ze 124 mieszkaniami. Znajdują się tu kawalerki, mieszkania dwu i trzypokojowe, które dominują w strukturze, a także M4 z metrażem przekraczającym 70 mkw. Architekci – warszawska pracownia EMA Studio – zaprojektowała proste budynki o jasnej, biało- szarej kolorystyce. Budownictwo nawiązuje do architektury blisko stuletniej fabryki Polskiego Monopolu Tytoniowego znajdującej się po drugiej stronie ulicy.
Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom, źródło: Radosław Witkowski/Facebook
Źródło: radom.pl