Policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę biorącego udział w oszustwie metodą „na wnuczka”. Udało się również odzyskać pieniądze przekazane przez 85-letnią mieszkankę Radomia przestępcom. Udana akcja policji możliwa była dzięki czujności mężczyzny, którego oszuści chcieli wykorzystać przy nielegalnym procederze w charakterze kuriera.
Kilka dni temu 85-letnia mieszkanka Radomia, odebrała telefon, od osoby podającej się za jej wnuczkę. Dzwoniąca oznajmiła, że ma problem ze spłatą kredytu, co oznaczać będzie dla niej poważne konsekwencje. 85-latka przekonaną o tym, że rozmawia z wnuczką przygotowała, a następnie przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych młodemu mężczyźnie, który po nie przyszedł.
Mężczyzna, który odebrał pieniądze od kobiety kilka dni wcześniej zamieścił ogłoszenie w internecie o tym, że poszukuje zatrudnienia w charakterze kuriera. Kiedy otrzymał to zlecenie, podjął się go, jako dodatkowej pracy. Jednak 41-latka zaniepokoiło dziwne zachowanie kobiety. Mężczyzna zaczął podejrzewać, że może brać udział w przestępstwie. O całej sytuacji telefonicznie poinformował policjantów. Dzięki jego reakcji policjantom z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i Komendy Powiatowej Policji w Przysusze udało się ustalić a następnie zatrzymać osobę, której miał przekazać pieniądze. Udało się przy tym odzyskać oszczędności seniorki. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Policja ponownie apeluje, aby rozmawiać z członkami swojej rodziny o metodach jakimi działają oszuści. Uczulać jak należy postąpić w sytuacji, gdy ktoś będzie prosił o pieniądze. Funkcjonariusze zwracają się również do osób poszukujących pracy, aby weryfikowały charakter pracy, w której chcą podjąć zatrudnienie.
Policja jednocześnie przypomina, aby w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenia pożyczki:
– potwierdzić tą informację u rodziny,
– nie ulegać presji czasu, która wytwarzają oszuści aby osiągnąć swój cel,
– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście oraz nie wpuszczać ich do mieszkań,
– poinformować o całej sytuacji policje, upewnić się, że obecna rozmowa została zakończona, a następnie samemu wybrać numer telefonu alarmowego.
W każdej podejrzanej sytuacji, należy niezwłocznie skontaktować się z policją.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu znajduje się na ul. Mireckiego 3/3. Kontakt z placówką możliwy jest pod numerem telefonu 530 851 852.
W regionie radomskim znajdują się także Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdujące się w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. Z pomocy można korzystać także poprzez kontakt z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Więcej informacji odnośnie miejsc wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem można uzyskać TUTAJ.
Źródło: KMP Radom