W „końskim” klimacie przebiegnie długi weekend w Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie można m. in. oglądać konie podczas prac w gospodarstwie, przejechać się bryczką lub w siodle, a także zobaczyć skoki przez przeszkody czy konną artylerię.
Jeśli zamierzamy spędzić długi weekend w mieście, to doskonałym pomysłem będzie odwiedzenie radomskiego skansenu. Instytucja przygotowała wiele atrakcji na ten czas. A gdy pogoda dopisze – spędzenie majówki na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, wiejskiego klimatu i dostojnych zwierząt to fantastyczna perspektywa dla całych rodzin. Zawsze można dodatkowo zabrać kocyk, ulubione przysmaki i zorganizować niewielki piknik.
Majówka, jak już wspomniano, przebiegnie pod znakiem i w towarzystwie koni. Zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek (1 i 2 maja) zwiedzający będą mogli wybrać się tu na swoistą wycieczkę bryczką po terenie skansenu. Najmłodszych z pewnością ucieszy możliwość spotkania kucyków, na których będą mogli pojeździć. Dodatkowo placówka zaprasza na wyjątkową wystawę.
„Koń użytkowy w tradycji polskiej” to nowa wystawa radomskiego skansenu, którą od połowy kwietnia można oglądać w Spichlerzu z Wilkowa. Zobaczymy tam dzieła z gliny, rzeźby oraz obrazy. Ekspozycja prezentuje konie w rolach, jakie pełniły w naszym kraju na przestrzeni lat. Nie zabrakło tu także “kącika” dla najmłodszych i strefy multimedialnej.
Wiwat 3 Maj!
Trzeci maja z kolei to dzień, na który przewidziano najwięcej atrakcji i pokazów. Wśród nich wyjątkowo zapowiada się m.in. parada orszaku weselnego, pokaz zaprzęgu straży ogniowej, pokaz kawalerii czy zawody w powożeniu zaprzęgami.
W czasie trwania imprezy będą odbywały się także projekcje filmów dla dzieci, przejażdżki bryczką i kucykami czy pokazy prac gospodarskich z udziałem koni.
Pełny program wydarzeń 3 maja:
10.00 – poranek z kucykami
12.00 – otwarcie pikniku, parada z udziałem orszaku weselnego oraz wszystkich uczestników i konnych pojazdów transportowych.
12.30 – koń gospodarski w pracach polowych (orka, sianie, bronowanie – pokazy z przerwami do godz. 16.00)
13.15 – pokaz zrywki drzewa
13.30 – pokaz zaprzęgu straży ogniowej
14.00 – pokaz koni sportowych, skoki przez przeszkody
14.30 – pokaz kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej – zawody kawaleryjskie
16.00 – zawody w powożeniu zaprzęgami
17.00 – dekoracja uczestników
17.30 – szarża ułańska z udziałem kawalerii z okresu Ks. Warszawskiego i II Rzeczypospolitej.
Wydarzenie 3 maja odbywa się w godzinach od 10:00 do 18:00 i jest biletowane. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 20 zł, dla dziecka – 12 zł.